کد خبر : 29182
تاریخ انتشار : شنبه 18 بهمن 1399 - 9:42

کارشناسان مطرح کردند

5 مولفه تاثیرگذار بر آینده بورس

5 مولفه تاثیرگذار بر آینده بورس
5 مولفه تاثیرگذار بر آینده بورس
در بحبوحه ریزش ادامه‌دار قیمت در بورس و فرابورس اخیرا صحبت هایی از کاهش نرخ سود بین بانکی و همچنین کاهش نرخ دلار به میان آمده است. همچنین خبرهایی در خصوص تصمیم مجلس برای افزایش هزینه انرژی برخی صنایع اعلام شده است. این موارد در کنار افزایش عرضه سهام دولتی در بودجه 1400 و همچنین وضعیت تحریم ها از 5 مولفه تاثیرگذار بر آینده بازار سرمایه در میان مدت و بلند مدت است.
کارشناسان بر این باورند از بین 5 مولفه اعلام شده، تنها کاهش نرخ سود بین بانکی است که شاید یک تعادل نسبی برای کلیت بازار سهام ایجاد کند و مابقی تصمیمات در صورت تحقق و اجرا می تواند بازار را با شوک دیگری رو به رو کند. این در شرایطی است که در حال حاضر نیز بازار با دخالت های سیاستگذار با چالش های زیادی رو به رو ست. در هفته سپری شده شاهد افت دوباره شاخص بورس به کانال کمتر از  یک میلیون و ٢٠٠ هزار واحد بودیم که شاخص کل به عدد یک میلیون و ۱۷۳ هزار واحد رسید. هر چند به گفته بسیاری از کارشناسان شرایط برای رشد بورس مهیاست اما نگرانی فعالان بازار اتخاذ سیاست هایی غلط و تحمیل شوک دیگر به بازارسرمایه است.

   پنج برابر شدن هزینه های انرژی شرکتها 
ظاهراً مجلس می‌خواهد هزینه انرژی برخی صنایع را افزایش دهد که در صورت اجرا این خود عاملی است که باعث کاهش سود شرکت‌ها خواهد شد.
در این خصوص یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه به دلیل تصمیم های مدنظر در زمینه بودجه در حالت نامشخصی قرار دارد، به همین دلیل سهامداران تصمیم قطعی در زمینه فروش سهام اتخاذ می کنند، گفت: در این شرایط سهامداران سعی به حفظ نقدینگی و تبدیل سهام به پول نقد می کنند تا در آینده و در شرایطی آرام و شفاف اقدام به تصمیم گیری در خصوص سرمایه خود کنند.
هومن عمیدی خاطرنشان کرد: مهمترین مساله‌ای که در خصوص بودجه مطرح شد بحث پنج برابر شدن هزینه های انرژی و سوخت شرکت ها بود که مورد بسیار موثری است و بازار می تواند نسبت به این موضوع عکس العمل منفی داشته باشد.
وی تاکید کرد: مطرح شدن این رایزنی ها بدون درنظر گرفتن تصویب این موارد، بازار را نگران خواهد کرد و علاوه بر ایجاد عکس العمل های متفاوت در صنایع مختلف باعث خروج تصمیم گیری های منطقی توسط سهامداران و افزایش عرضه در بازار خواهد شد.

   وضعیت محدودیت های بین المللی
موضوعی دیگر که بر روند بازار اثرگذار است وضعیت تحریم ها در سال آینده است. این مساله از دو جانب بر بورس تاثیرگذار می گذارد. از سویی نتیجه مثبت کاهش محدودیت های بین المللی است که به دلیل تسهیل شرایط تجارت این وضعیت بر بسیاری از شرکت ها تاثیرات مثبتی خواهد داشت. اما در مورد برخی دیگر از شرکتهای صادرات محور، کاهش نرخ دلار بر آنها تاثیرات منفی خواهد داشت.
   کاهش نرخ دلار
براساس گفته های رییس کل بانک مرکزی ممکن است نرخ دلار تا کانال قیمتی کمتر از ۲۰ هزارتومان افت پیدا کند، در حالی که بورس با قیمت دلار ۲۴ هزارتومان قیمت گذاری می شود. کارشناسان معتقدند اگر قرار باشد قیمت دلار کاهش پیدا کند به طور حتم این موضوع بر صنایع دلاری محور تاثیرگذار است.
حسین علاقمندان، کارشناس اقتصادی در این خصوص گفت: با نرخ دلار در حدود 24000 تومان به طور میانگین شرکت‌ها پیش بینی سود خوبی دارند و بسیاری در محدوده قیمت تعادلی بوده و به طور کلی برای سرمایه‌گذاری  مناسبند اما اگر متوسط نرخ دلار تا 15 هزار تومان کاهش یابد بسته به نوع شرکت بین 30 تا 50 درصد، سود شرکت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد و این تنها یک قسمت از ماجراست. البته امکان تحقق این موضوع در طول سال محل سوال است و نیازمند پمپاژ مقادیر بالایی از ذخایر است که از دیدگاه ملی صحیح نیست. سیدمحمد حسن ملیحی، یکی دیگر از کارشناسان اقتصادی نیز در این  خصوص به تسنیم گفت: در صورتی که نرخ ارز کاهش یابد قدرت خرید مردم به آن میزان افزایش پیدا نخواهد کرد چراکه ما چسبندگی قیمت‌ها را در بازار داریم. وقتی قیمت یک کالایی به حدی می‌رسد، کاهش آن با تأخیر رخ خواهد داد و این کاهش باز هم به اندازه زمان افزایش نخواهد بود. فلذا شاید افزایش قدرت خرید دارای راهکارهایی بهتر از کاهش بدون مبنای اقتصادی در نرخ ارز باشد و باید بدانیم اگر نرخ ارز را کمتر از ارزش واقعی آن لحاظ نماییم بدین معناست که در بازار ارز یارانه ای وارد کرده و سرمایه بیت المال را به صورت نامتقارن تقسیم مرده ایم بدین صورت که کسانی که اثر پذیر تر نسبت به نرخ ارز بوده و عمدتا قشر سرمایه دار هستند بهره بیشتری از این یارانه ملی نسبت به سطح عمومی جامعه خواهند برد. این موضوع فضای واسطه‌گری بین تولید و مصرف کننده را نیز افزایش خواهد داد و این بدین معناست که مردم از کاهش نرخ ارز چندان منتفع نخواهند شد.

   تاثیر کاهش نرخ سود بین بانکی بر معاملات بورس
موضوع مهم دیگری که در هفته گذشته مطرح شد کاهش نرخ سود بین بانکی بود، اگر این اتفاق رخ دهد زمینه رشد شاخص P/E بازار فراهم می شود که این موضوع می تواند اتفاقی مثبت برای بازار محسوب شود.

   عرضه 95 هزار میلیارد تومان سهام دولتی
در لایحه بودجه دولت و مصوبات کمیسیون تلفیق عرضه 95 هزار میلیارد تومان سهام دولتی پیش بینی شده است که  این موضوع به تنهایی یک چالش برای بازار محسوب خواهد شد.
ملیحی در این خصوص گفت:  افزایش شناوری یا عرضه اولیه مثل شستا باعث افزایش سهامداران خرد خواهد شد و برای بازار خطرناک است. چراکه در صورت کاهش قیمت ارز درآمد شرکتهای بورسی شاخص ساز کاهش خواهد یافت. از طرف دیگر هزینه های تمام شده شرکتها نیز رو به بالاست. اگر طرف عرضه سهام در بازار افزایش داشته و طرف تقاضا با کاهش همراه شود بازار با ریزش بیشتر همراه خواهد شد و اصلا فرصت و پتانسیل فروش سهام دولت در چنین فضایی در بازار انجام نخواهد شد و طبیعتا کسری بودجه از این محل محقق می شود. به هر حال دولت باید از این فرصت استفاده کرده و برای شرکتهای در آستانه عرضه دستورالعملهای لازم تنظیم شود. یکی از پیشنهادهای موثر در بازار فعلی پذیرش شرکت ها در بورس از محل صرف سهام است و در نهایت به نظر میرسد این شرکتها باید به صورت بلوکی به سرمایه گذاران متقاضی کنترل در شرکت و صنعت عرضه شود.
با توجه به شرایط اقتصادی کنونی میزان نقدینگی موجود در کشور به نقل از منابع بانک مرکزی سه هزار هزار میلیارد تومان است. در این شرایط باید به طور حتم دولت برای هدایت این نقدینگی به بخش های مهم اقتصاد یا بازار سرمایه برنامه دقیق تر و منسجم تری داشته باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.