کد خبر : 29435
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 21 بهمن 1399 - 9:24

ابعاد اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب در گفت و گو با مجید شاکری

بسیاری از چالش‌های اقتصادی با اصلاح نظام بانکی حل می‌شود

بسیاری از چالش‌های اقتصادی با اصلاح نظام بانکی حل می‌شود
بسیاری از چالش‌های اقتصادی با اصلاح نظام بانکی حل می‌شود
تاکید بر تقویت اقتصاد مستقل، یکی از سرفصل های بیانیه گام دوم انقلاب است که از سال 97 مورد تاکید رهبری قرار گرفت. رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم در سرفصل‌ها و توصیه‌هایی اساسی با اشاره به کلیدی بودن بحث اقتصاد تاکید کرده‌اند “اقتصاد قوی، نقطه‌ی قوت و عامل مهم سلطه ناپذیری و نفوذناپذیری کشور است و اقتصاد ضعیف، نقطه‌ی ضعف و زمینه‌‌ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است. فقر و غنا در مادیات و معنویات بشر اثر می‌گذارد، اقتصاد البته هدف جامعه‌ی اسلامی نیست، اما وسیله‌ای است که بدون آن نمی‌توان به هدف‌ها رسید.” بر این اساس همزمان با چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب با دکتر مجید شاکری، کارشناس مسائل اقتصادی به بررسی و تبیین ابعاد اقتصادی این بیانیه‌ و الزامات تحقق آن پرداختیم.
درحالی که تنها یک سال به پایان فرصت تعیین شده در برنامه ششم توسعه باقی مانده، مطالبه تحقق اقتصاد قوی در بیانیه گام دوم، مسئولیت دو چندانی را متوجه مسئولان کرده است.
دکتر مجید شاکری، کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص الزامات تحقق بیانیه گام دوم انقلاب گفت: این بیانیه نگاه کلی و جامع به مشکلات اقتصادی کشور دارد و با بررسی و ریشه یابی مشکلات اقتصادی به ریشه مشترک چالش های اقتصادی کشور که مالیه حکمرانی است می رسیم.

    اصلاح ساختارهای بودجه و پرهیز از بودجه مسرفانه
وی با بیان اینکه در سال های گذشته و به خصوص در دهه 90 با ابرچالش ها در اقتصاد کشور مواجه بودیم گفت: بررسی این مشکلات ما را به فصل مشترک می رساند  که با حل آن می توانیم در جهت تحقق اهداف بیانیه گام دوم گام برداریم.
این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: یکی از مهمترین ریشه چالش های کشور نظام بودجه ریزی و بودجه نامتوازن و مسرفانه است که در سال های گذشته بارها و بارها مورد تاکید کارشناسان قرار گرفته است.  وی افزود: مصارف بالا و ناهمخوانی بودجه چالش های زیادی برای اقتصاد کشور به وجود می آورد که برای جبران آن اقداماتی صورت می گیرد که تبعات بلند مدتی در کشور خواهد داشت.  شاکری ادامه داد: ناهمخوانی بودجه یکی از مهمترین معضلات اقتصاد کشور است که برای حل آن باید اقدامات ساختاری انجام داد.
وی در ادامه گفت: ناتراز بودن بودجه موجب شده بسیاری از برنامه های عمرانی کشور که منجر به اشتغالزایی نیز می شود فرصت تحقق پیدا نکند و بر این اساس می توان گفت یکی از الزامات تحقق بیانیه گام دوم در زمینه اقتصادی مساله اصلاحات ساختاری در بودجه است. این کارشناس اقتصادی بدنه سنگین دولت را یکی از موانع توسعه عنوان کرد و گفت: بخش قابل توجهی از هزینه های بودجه صرف این مساله می شود.

    اصلاح ساختارهای نظام بانکی
شاکری در بخش دیگری از اظهارات خود دومین الزام تحقق بیانیه گام دوم را اصلاح ساختار نظام بانکی عنوان کرد و گفت: ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور به نظام بانکی کشور باز می گردد.
وی ادامه داد: در سال های گذشته شاهد بودیم که به دلیل سیاست های اشتباه در نظام بانکی کشور نقدینگی و پایه پولی افزایش پیدا کرد و این مساله آغازگر تشدید مشکلات اقتصادی و همچنین تورم بوده است.  به گفته شاکری با اصلاح ساختارهای معیوب نظام بانکی می توان بسیاری از ابرچالش های اقتصادی را حل کرد.
   توجه به سرمایه انسانی و جوانان
این کارشناس اقتصادی در بخش دیگری از اظهارات خود عمل به توصیه های کارشناسانه را از دیگر الزامات تحقق اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب عنوان کرد و افزود: در این مسیر باید بدون نگاه جانبدارانه به دنبال حل مشکلات بود و باید از توصیه های منطقی و کارشناسی استقبال کرد.
وی با بیان اینکه اجرای اصلاحات اقتصادی توسط جوانان مسلط بر اقتصاد باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد افزود: این امید است که در آینده‌ نزدیک جوانان مسلط بر اقتصاد و علاقه‌مند به جمهوری اسلامی ایران در سیاستگذاری ها موثر واقع شوند و این فراز مهم بیانیه‌ گام دوم تحقق خواهد یافت.

   جای خالی رشد عدالت محور
این کارشناس اقتصادی در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر ضرورت رشد عدالت محور گفت: در سال های گذشته اعداد و ارقامی از رشد اقتصادی اعلام شده است و با توجه به مشکلات این سوال پیش آمده که با این همه رشد چرا همچنان مشکلات  اقتصادی از جمله بیکاری در کشور وجود دارد.  وی افزود: در بسیاری از موارد شاهد رشد نامتوازن در کشور بوده ایم. این در حالی است که باید رشد اقتصادی عدالت محور باشد.
شاکری ادامه داد: این رشد و توسعه متوازن چهارمین الزام تحقق اقتصادی بیانیه گام دوم است. وی با اشاره به بیکاری دو رقمی و کاهش سطح رفاه خانوارها گفت: بر این اساس رشد متوازن که از مسیر اصلاح ساختارهای اقتصادی می گذرد گامی در راستای داشتن اقتصادی قوی است.
این کارشناس اقتصادی در ادامه با بیان اینکه با تحقق این الزامات می توانیم اقتصاد مستقل که مبتنی‌ بر تولید انبوه و باکیفیت و توزیع عدالت محور و مصرف به‌اندازه و بی‌اسراف است را تجربه کنیم گفت: یکی از نگرانی دشمنان اصلاحات ساختاری در کشور است.  وی با بیان اینکه  تحریم‌ها در کنار ضعف‌های داخلی اقتصاد معنا می‌یابند  گفت:  با حل ضعف داخلی، اثر تحریم هم به صورت اساسی و معنادار کاهش می‌یابد.
به  گفته شاکری اثر مشکلات ناشی از تحریم ها نه به خاطر قدرت تحریم است بلکه به علت مشکلات اقتصادی داخلی و ضعف اقتصاد است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.