کد خبر : 35161
تاریخ انتشار : دوشنبه 3 خرداد 1400 - 9:36

سردرگمی مشترکان برق در پی خاموشی های مکرر

سردرگمی مشترکان برق در پی خاموشی های مکرر
سردرگمی مشترکان برق در پی خاموشی های مکرر
مصرف برق در مرز هشدار قرار گرفته و این مساله خاموشی‌های زودهنگام در کشور را به‌دنبال داشته است. متولیان نیرو می‌گویند سال گرمی را شروع کردیم و در فروردین و اردیبهشت امسال مصرف برق هفت تا هشت هزار مگاوات نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش یافته است. استفاده از وسایل سرمایشی زودتر شروع شده و به دلیل خشکسالی، موتور چاه‌های آب کشاورزی نیز زودتر روشن شده است. کاهش بارندگی‌ها هم بیش از سه هزار مگاوات کاهش تولید برق از نیروگاه‌های برق‌آبی را به‌دنبال داشته است.
بر این اساس طی روزهای گذشته مشترکان برق با خاموشی های مکرر رو به رو شده اند و این مساله خسارت هایی را بر آنها تحمیل کرده است. در این شرایط بی برنامگی ها در قطع برق نیز مزید بر مشکلات مردم شده است. روز گذشته هر چند قرار بود جداول خاموشی منتشر شود، اما هیچگونه تطابقی با آنچه اتفاق افتاد نداشت. در برخی مناطق، گزارش‌های مردمی حاکی از بروز خاموشی‌های بیش از 2 ساعت و گاهاً بیش از 3 ساعت بود. ابوذر صالحی، مدیر کل روابط عمومی و بین الملل شرکت توانیر در این باره  با تاکید بر اینکه واقف بر این هستیم که در شرایط کرونا، امتحانات و گرمای هوا برق نیاز اساسی مشترکان است، تصریح کرد: با همکاری متقابل می توانیم از این شرایط عبور کنیم و ما معتقد هستیم که اطلاع رسانی درستی به مردم داشته باشیم تا بتوانیم با کمترین تنش از این شرایط عبور کنیم.
رئیس کمیته نیرو در کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از نحوه مدیریت مصرف برق گفت: موضوعات مربوط به برق از چند بخش تشکیل شده که یک بخش آن در حوزه “تولید” است لذا اگر میزان تولید منطبق با میزان مصرف نباشد در مسیر تامین برق پایدار با مشکل مواجه می‌شویم و متاسفانه یکی از دلایل اصلی کمبود برق در کشور عدم تناسب میان تولید و مصرف است.
پرویز محمدنژاد ادامه داد: در سال جاری نیز به علت کاهش بارندگی، اتکاء بخش قابل‌ملاحظه‌ای از تولیدات برق به نیروگاه‌های آبی و پایین آمدن آب در پشت سدها با کمبود شدید برق رو به رو خواهیم شد.
وی با بیان اینکه به دلیل کاهش تولید در نیروگاه‌های برق آبی، تولید برق به نصف سال گذشته می‌رسد، افزود: سال گذشته تولید برق حدود 9 هزار و 700 مگاوایت بود اما سال جاری این میزان نهایتا به 4 هزار مگاوات می‌رسد در حالی که سایر نیروگاه‌ها همچون نیروگاه‌های بخاری، هسته‌ای، بادی و تجدیدپذیر قادر به جبران این کمبود نیستند.
محمدنژاد با بیان اینکه بخش دومی که برق از آن تشکیل شده حوزه “انتقال” است، توضیح داد: تابستان پیش‌رو در برخی از استان‌ها به علت ظرفیت ناکافی شبکه‌های انتقال، شاهد کاهش ولتاژ و کاهش جریان برق خواهیم بود، همچنین حوزه “توزیع” به عنوان بخش سوم مستقیما با مصرف‌کننده در ارتباط است که متاسفانه کاهش تولید، ایرادات موجود در انتقال، اثر خود را به صورت پله‌ای در نحوه توزیع می‌گذارد.
این نماینده مجلس توضیح داد: اگرچه طبق تعریف آمده در مدیریت ساختاری و سازمانی باید توجه ویژه به “عرضه” و “تقاضا” داشت، داشت اما تمام هم و غم مسئولان بیشتر به سمت “عرضه” منوط شده است (که شامل احداث نیروگاه، خطوط تعمیر و مرمت می‌شود) اما هیچ مدیریتی در حوزه “مصرف” وجود ندارد و اساسا اعتباری برای آن در نظر گرفته نمی‌شود، هرچند عرضه مهم است اما اهمیت تقاضا کمتر از آن نیست.
عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: بخش قابل‌ملاحظه‌ای از مصارف در ادارات و سازمان‌ها است که افسارگسیخته مصرف می‌کنند اما هیچ توجه‌ای به این مسئله نمی‌شود در حالی که دولت باید الگوی مصرف را نهادینه کند.
به گفته وی در سال جاری و حداقل تا دو سال آینده که هیچ نیروگاه جدیدی وارد مدار تولید نمی‌شود مجبور به پیاده کردن برنامه‌های  کاهش مصرف هستیم.
محمدنژاد با تاکید مجدد بر اینکه وزارت نیرو باید تمام هم و غم خود را بر مدیریت حوزه “تقاضا” یعنی همان مدیریت مصرف بگذارد، گفت: این کار شدنی است فقط نیاز به همراهی تمامی دستگاه‌ها و به‌ویژه رسانه ملی و دیگر رسانه ها در جهت فرهنگسازی دارد.
رئیس کمیته نیرو در کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه مجلس در  برنامه‌های توسعه‌ای اختیارات لازم را به وزارت نیرو داده است، اضافه کرد: به طورمثال در برنامه پنجم مقرر شده بود؛ از محل تجدیدپذیرها (خورشیدی، بادی، برق آبی)، حدود 5 هزار مگاوات برق تولید شود اما این مهم نه تنها در برنامه پنجم محقق نشد بلکه در برنامه ششم نیز تنها هزار مگاوات از 5 هزار مگاوات گفته شده، تولید شده است.
رئیس کمیته نیرو در کمیسیون انرژی مجلس از برگزاری جلسات متعدد کمیته نیرو در کمیسیون انرژی با هدف تنظیم برنامه هفتم در حوزه برق و ساماندهی این مهم خبر داد و گفت: از آنجا که نظارت مجلس بیشتر می‌تواند در حوزه تولید برق باشد در این حوزه نظارت‌های میدانی و تقنینی داشته‌ایم.
علی رغم اینکه طی هفته های گذشته هشدارها در مورد تامین برق افزایش یافته بود و در صحبت های مسوولان صدای خاموشی شنیده می شد اما غافلگیری ها نشان می دهد تا بازگشت به شرایط عادی مسیر طولانی وجود دارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.