کد خبر : 40661
تاریخ انتشار : شنبه 6 شهریور 1400 - 9:40

تیم اقتصادی دولت سیزدهم اول به سراغ کدام مشکل برود؟

اقدام اورژانسی برای احیای اقتصاد

اقدام اورژانسی برای احیای اقتصاد
اصلاح روش تامین مالی دولت و خنثی سازی تحریم ها
با رای اعتماد نمایندگان مجلس، تیم اقتصادی دولت از همان روز نخست و با ترکیب کامل کار خود را آغاز کرد. با توجه به مشکلات کلانی که در ماه‌ها و سال‌های گذشته اقتصاد ایران با آنها مواجه بوده، یک سوال مهم این است که تیم جدید برای حل کردن مشکلات باید به سمت کدام اولویت حرکت کند.
سیاست های مشکل آفرین متغیرهای کلان اقتصادی را در بدترین شرایط یک دهه گذشته قرار داده است. راهکار کارشناسان در این زمینه در گام نخست دوربرگردان از سیاست های مخرب و تورم زا  همچون چاپ پول و در گام بعدی اصلاح سیاست های پولی و مالی است. البته این مسیر همکاری همه نهادها را طلب می کند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در این زمینه گفت: اولویت اقتصاد ایران نیازمند چندین اقدام کوتاه مدت با اثربخشی خوب است که البته این اقدامات کوتاه مدت باید در مسیر بلند مدت اصلاحات اقتصادی مد نظر قرار گیرد.

 ثبات اقتصادی اولویت اول
احسان خاندوزی افزود : اصلاحات شامل ارتقای نقش وزارت اقتصاد در زمینه سیاست گذاری اقتصاد کلان برای بازگشت ثبات اقتصاد کلان، کاهش نوسانات قیمتی و ارزی و مشکلاتی از این دست  است که متأسفانه در آستانه‌های بسیار نامناسبی نسبت به دهه‌های گذشته قرار داریم و پس از ایجاد ثبات اقتصادی کلان حرکت سریع به سوی رشد اقتصادی و افزایش درآمد سرانه که باز هم در یکی از پایین‌ترین نقاط درآمد سرانه در دهه گذشته قرار داریم، خواهیم داشت.

 اصلاح روش تامین مالی دولت و خنثی سازی تحریم ها
یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی کشور مساله شیوه تامین منابع دولت است. کسری بودجه در حال حاضر مهمترین مشکل کشور است. با وجود تاکید کارشناسان به استفاده از فروش اوراق برای درآمدزایی، دولت قبل از این فرصت استفاده چندانی نبرد که در نهایت این مساله موجب افزایش پایه پولی شد.
حال خبرها از افزایش سهم اوراق مشارکت برای تامن منابع دولت حکایت دارد. به طوری که در یک هفته رکورد 11 هفته فروش اوراق مشکارت شکسته شد.
وزیر اقتصاد در این خصوص گفت:  مسئولیت اصلی وزارت امور اقتصادی و دارایی تأمین مالی توسعه اقتصادی و تأمین مالی دولت از روش‌های پایدار سالم و کم خطر است که امیدواریم با مجموعه سیاست‌ها و تدابیر مالیاتی، فروش اوراق از طریق مولد سازی دارایی‌ها که در برنامه‌های وزارت اقتصادنیز اعلام کردم ، بتوانیم مسیر جدیدی را در تحول اقتصادی کلید بزنیم.
وی در ادامه اظهار کرد: نکته دیگر کمک کردن به بازآرایی عملکرد اقتصاد ایران است برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و اساساً اینکه اقتصاد ایران آنقدر شکننده و آسیب پذیر در مواجهه با فشارهای خارجی نباشد.
وی در خصوص ایجاد ارتباط با دانشگاهیان، گروه‌های مرجع و تعامل با بخش خصوصی توضیح داد: قطعاً وزارت اقتصاد زمانی موفق خواهد شد که از عقبه و ظرفیت‌های دانشگاهی و پژوهشگاهی و متخصصان کشور به طور سیستماتیک استفاده کند و برای همین، سازوکار مشخصی برای ارتباط با صاحب نظران و اندیشمندان اقتصادی و  مطرح شدن مسایل و مشکلات و رفع اولویت‌هایی که فعالان بخش غیردولتی، تولیدی و صادراتی بیشتر با آن مواجه هستند مد نظر داریم و این تعاملات به سربازان خط مقدم اقتصاد ایران  کمک خواهد کرد.
وی اظهار امیدواری کرد با کمک نهادها، تشکل‌ها و انجمن‌های بخش خصوصی و تعاونی بتوانیم دوران مؤثری را در وزارت اقتصاد آغاز کنیم.

 اولویت‌های تیم اقتصادی به روایت فعالان بخش خصوصی
اتاق بازرگانی ایران در هفته‌های گذشته بارها در قالب بیانیه یا گزارش تحلیلی اولویت‌های مدنظر خود را تشریح کرده و این بار نیز غلام حسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران  در پیامی به مناسبت هفته دولت و آغاز به کار تیم اقتصادی دولت جدید به بخشی از اولویت‌های مهم در این بخش پرداخته است.
وی گفت: کاری که آقای ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری در چیدن تیم اقتصادی انجام داده، متفاوت از گذشته بوده است. او از دایره بسته دائمی در دولت بیرون آمده و این اقدامی کاملاً مثبت است. برای همین می‌توانیم امیدوار باشیم که گرفتار دور باطل چرخه مشکلات نشویم. مجلس هم با رأی قاطع به تیم اقتصادی و اکثریت کابینه پیشنهادی، همراهی مطلوبی با دولت سیزدهم نشان داد. مهم‌تر از انتخاب افرادی که آقای رئیسی در کابینه خود معرفی کرده و رأی اعتماد گرفته‌اند، اصلاح ساختار اقتصادی در کشور است. اگر ساختار اقتصادی کشور اصلاح نشود، حتی افراد توانمند هم در آینده نمی‌توانند انتظارات اقتصادی را برآورده کنند. ما امیدواریم رئیس‌جمهوری در این حوزه هم اقدامی متفاوت از گذشته انجام دهد.
رئیس پارلمان بخش خصوصی درباره وزرای اقتصادی دولت سیزدهم معتقد است: وزرایی که برای بخش اقتصادی کشور انتخاب‌شده، تیم خوبی هستند ولی موفقیت این‌ها زمانی می‌تواند کامل شود که هم‌زمان اصلاح ساختاری هم در دستور کار قرار گیرد در آن صورت است که هماهنگی و همدلی باهم سبب موفقیت افراد خواهد بود. همدلی و هماهنگی زمانی می‌تواند رخ دهد که هدف‌های اقتصادی مشخص شود. ما الآن به‌اشتباه بعضی از ابزارهایی که برای رسیدن به هدف لازم‌اند، را هدف قرار داده‌ایم اما خود هدف مشخص نیست. مثلاً نرخ مالیات، نرخ ارز، و غیره ابزاری برای توسعه اقتصادی و در خدمت اقتصاد هستند. این‌ها به ذات خود هدف نیستند. اما به‌اشتباه و خیلی وقت‌ها در کشور ما، سیاست‌گذاران فکر می‌کنند اگر نرخ مالیات پایین باشد، همه مشکلات حل می‌شود و وسیله جای هدف را می‌گیرد. شافعی تأکید کرد: اهداف اقتصاد کشور باید مشخص باشد، ساختارها براساس هدف کلی تغییر کند و درنهایت آدم‌های توانمند و دانایی برای رساندن کشور به آن هدف انتخاب شوند. امیدواریم دولت سیزدهم که شروع کار کابینه آن با هفته دولت همراه شده، بتوانند برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور تلاش کنند. همه ما معتقد هستیم که شرایط کشور کاملاً استثنایی است؛ به لحاظ اقتصادی در شرایط خاصی قرار گرفته‌ایم. دولت با چالش‌های بزرگ روبروست. از طرفی شاید ما فرصت دیگری برای اقتصاد کشور نداشته باشیم. شاید این آخرین فرصت اقتصادی ما باشد. بخش خصوصی و مردم، دولت و حاکمیت برای نجات و توسعه اقتصاد کشور امکان آزمون‌وخطا ندارند و باید برای مناسب‌تر کردن شرایط اقتصاد کشور پای‌کار بیایند. ما معتقد هستیم که اصلاح اقتصاد کشور ممکن است ولی این اصلاح شروطی دارد و آن اینکه در بر پاشنه قبلی نچرخد. باید اصلاح ساختاری انجام شود؛ دیوار اقتصادی فرسوده‌ترمیم شود و رنگ زدن مداوم فرسودگی، چاره کار نیست. شافعی گفت: اگر بخش خصوصی به‌عنوان مشاور امین مورد پذیرش قرار گیرد، خیلی از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد. دولت بدون بخش خصوصی قادر به نجات اقتصاد کشور نخواهد بود. باید توجه کرد علی‌رغم همه اهانت‌هایی که در این مدت برای بخش خصوصی به وجود آمد، بخش خصوصی همچنان پای‌کار بود. اقتصاد کشور در این مدت از طریق صادرات غیرنفتی اداره شده و نیازهای اساسی کشور تأمین شد. توفیق کشور ارتباط مستقیمی با اقتصاد و البته با جایگاه بخش خصوصی دارد. همه ارکان اقتصادی و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی باید همسو با هم باشد. از وزارت امور اقتصادی و دارایی، تا وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن کشاورزی ایران همه در خدمت اقتصاد باشند و باید این هماهنگی به‌طور کامل شکل بگیرد. نتیجه این هماهنگی رونق اقتصادی خواهد بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.