کد خبر : 42421
تاریخ انتشار : شنبه 27 شهریور 1400 - 10:19

تاثیر وام جدید بر بازار مسکن

تاثیر وام جدید بر بازار مسکن
تاثیر وام جدید بر بازار مسکن
سقف وام خرید مسکن در تهران و سایر شهرها دو برابر شد. براساس مصوبه شورای پول و اعتبار، مبلغ وام مسکن از محل اوراق در تهران برای مجردها به ۲۸۰میلیون و برای زوجین به ۴۸۰میلیون تومان افزایش یافت. این رقم در شهرستان ها و با توجه به قرار گرفتن در بافت فرسوده متفاوت است. افزایش سقف وام ساخت و خرید مسکن در شرایطی از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده که پیش از این بسیاری از کارشناسان نسبت به ضرورت اجرای سیاست های توانمند سازی خانوارها از طریق افزایش سقف وام و تقویت قدرت خرید خانوارهای متقاضی مسکن به‌ویژه خانه‌ اولی‌ها تاکید کرده بودند. اما آیا این اقدام در شرایط فعلی می تواند موثر واقع شود یا خیر؟
با ابلاغ مصوبه افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق، تسهیلات خرید وساخت آپارتمان در شهر تهران از 100 میلیون تومان به 200 میلیون تومان برای متقاضیان انفرادی و از 200 میلیون تومان به 400 میلیون تومان برای زوجین متقاضی خرید آپارتمان افزایش یافت.  به همین ترتیب سقف‌های وام خرید مسکن از محل اوراق در سایر شهرها نیز به دو برابر افزایش یافت.
برآوردها درباره مبالغ اقساط ماهانه این تسهیلات نشان می‌دهد، رقم قسط ماهانه تسهیلات انفرادی 200 میلیون تومانی در خارج از بافت فرسوده 3 میلیون و330 هزار تومان و در بافت فرسوده 2 میلیون و930 هزار است. در تسهیلات زوجین نیز در شهر تهران رقم قسط ماهانه در خارج از بافت فرسوده 6 میلیون و660 هزار تومان و در بافت فرسوده 5 میلیون و 870 هزار تومان است. البته با توجه به رقم وام جعاله 80 میلیون تومانی ارقام اقساط برای مجردها و زوجین به 5 میلیون و 330 هزار تومان و
8 میلیون و 660  هزار تومان می رسد.
در شهرهای بزرگ که شامل مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر می‌شود نیز سقف وام مسکن به دو برابر افزایش یافت. به این ترتیب وام در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ (با جمعیت بیش از 200 هزار نفر) برای متقاضیان انفرادی به 160 میلیون تومان و برای زوجین به 320 میلیون تومان افزایش یافت.
رقم قسط ماهانه این تسهیلات براساس برآوردها برای متقاضیان انفرادی در خارج از بافت فرسوده 2 میلیون و664 هزار تومان و در بافت فرسوده
2 میلیون و350 هزار تومان است. همچنین مبلغ اقساط ماهانه تسهیلات زوجین از این محل در خارج از بافت فرسوده 5 میلیون و330 هزار تومان و در بافت فرسوده 4 میلیون و700 هزار تومان برآورد می‌شود.
در شهرهای کوچک نیز به همین ترتیب وام مسکن مشمول افزایش دو برابری شده است. در شهرهای کوچک مبلغ این وام برای متقاضیان انفرادی به 120 میلیون تومان و برای زوجین به 240 میلیون تومان افزایش یافته است. مبلغ قسط ماهانه این تسهیلات برای وام‌گیرنده‌های انفرادی در خارج از بافت فرسوده یک میلیون و998 هزار تومان و در بافت فرسوده یک میلیون و760 هزار تومان است. زوجین وام‌گیرنده در این شهرها نیز باید برای پازپرداخت وام مسکن در خارج از بافت فرسوده ماهانه مبلغ 3 میلیون و996 هزار تومان و در بافت فرسوده 3 میلیون و520 هزار تومان قسط
پرداخت کنند.
اقساط مربوط به بازپرداخت این وام‌ها در هر سه گروه شهرهایی که سقف وام مسکن در آنها به‌طور متفاوت تعیین شده است بر مبنای بازپرداخت 12 ساله در خارج از بافت ‌های فرسوده و بازپرداخت 15 ساله در بافت‌های فرسوده و همچنین نرخ سود 5/ 17 درصدی در خارج از بافت‌های فرسوده و نرخ سود 16 درصدی در بافت‌های فرسوده محاسبه شده است.
سقف وام مسکن در حالی بعد از20ماه افزایش یافته است که متقاضیان تسهیلات آنی از این محل باید در زمان اقدام برای دریافت وام، اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات که به منزله امتیاز وام مسکن است، خریداری کنند. به ازای هر یک میلیون تومان مبلغ وام مسکن، متقاضی باید دو فقره اوراق 500 هزار تومانی وام مسکن تهیه کند. طی هفته‌های گذشته تاکنون متوسط قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی وام مسکن حول و حوش 60 هزار تومان بوده است. با این احتساب متقاضیان دریافت وام زوجین در شهر تهران، یعنی وام 480 میلیون تومانی (وام 400 میلیون تومانی زوجین به‌علاوه وام 80 میلیون تومانی جعاله) برای دسترسی به این وام باید اقدام به خرید 960 فقره اوراق کنند که با احتساب متوسط قیمت 60 هزار تومانی برای هر فقره اوراق باید معادل 57 میلیون و600 هزار تومان به عنوان هزینه اوراق پرداخت کنند. در سایر شهرها و برای سایر متقاضیان نیز این هزینه متناسب با سقف تسهیلات درخواستی متفاوت و قابل محاسبه است.
پوشش 15.5 متری هزینه مسکن با وام جدید
پیش از اینکه مساله تاثیر این وام بر قیمت ها بررسی شود، موضوع مهم در این خصوص میزان دربرگیری وام مسکن است. در حال حاضر با توجه به قیمت بیش از  30 میلیون تومانی متوسط نرخ مسکن در تهران به طور متوسط وام انفرادی جدید هزینه خرید حدود9مترمربع و وام زوجین هزینه خرید 5/ 15متر مربع آپارتمان در تهران را پوشش می ‌دهد که میزان کمی است.  همچنین با توجه به اقساط سنگین این وام، استقبال از آن با اما و اگر رو به روست. البته در صورتی که متقاضیان مبلغ نسبتا مناسبی برای خرید مسکن پس انداز کرده باشند، اقساط این وام به جهت پرداخت اجاره های سنگین مسکن، می تواند جایگزین پرداخت اجاره ها شود. به عنوان مثال برای اجاره یک آپارتمان حدود 70 متری در منطقه متوسط پایتخت اجاره ای حدود 5 تا 6میلیون تومان دریافت می شود که در صورت خرید خانه این مبلغ به جای اجاره، صرف اقساط وام می شود.

   شرط موفقیت افزایش وام مسکن
برای رونق بازار مسکن دو شرط لازم و ملزوم هم هستند. یکی سیاست های تقویت عرضه و دیگری تقاضا. در شرایطی که به هر دلیل یکی از این سیاست ها با تاخیر اجرایی شود نمی تواند سرانجام مناسبی داشته باشد. یکی از
ضرورت های امروز بخش مسکن ضرورت افزایش عرضه است. ساخت مسکن در سال های اخیر به کمترین میزان خود در یک دهه گذشته رسیده است. افزایش عرضه مسکن هم می تواند از طریق سازندگان تامین شود و هم اینکه از طریق دریافت مالیات از خانه. این در حالی است که در تصمیم جدیدی که درباره افزایش مبلغ وام اتخاذ شده، جای خالی این سیاست ها به خوبی مشهود است.  کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند در صورتیکه تقویت عرضه و تقاضا با هم صورت می گرفت می توانست منجر به دسترسی بیشتر خانه اولی ها به بازار مسکن شود.
با توجه به احتکار مسکن از سوی صاحبخانه ها، افزایش وام مسکن می تواند سیگنال های منفی در بازار مسکن داشته باشد.
مالیات بر مسکن اگرچه یکی از مواردی است که درسال های گذشته مورد تاکید قرار گرفته، اما هنوز عملیاتی نشده است. تجربه کشورهای موفق از اخذ 1 درصد از مبلغ روز خانه به عنوان مالیات حکایت دارد.  انتظار می رود با توجه به رویکرد وزیر اقتصاد بر افزایش سهم مالیات ها در درآمدهای دولت، اخذ مالیات از واحدهای احتکار شده با هدف حمایت از تقاضای مصرفی و افزایش درآمدهای دولت از مسیر صحیح، در دستور کار قرار گیرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.