کد خبر : 27662
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 23 دی 1399 - 10:18

جهانگیری دفاع کرد، همتی مخالف است

ادامه حاشیه های ارز 4200 تومانی

ادامه حاشیه های ارز 4200 تومانی
ادامه حاشیه های ارز 4200 تومانی
با توجه به مخالفت مجلس با اختصاص ارز 4200 در بودجه 1400 این روزها موضوع دلار دولتی بیش از هر زمان دیگر مورد توجه قرار گرفته است. این مساله دیروز در مراسم روز ملی صادرات از سوی معاون اول رئیس جمهوری مورد توجه قرار گرفت. اسحاق جهانگیری دلار چند نرخی را اقدامی مرسوم در اقتصاد عنوان کرد. در همین حال روز گذشته رییس کل بانک مرکزی نیز مخالفت خود نسبت به دلار 4200 را اعلام کرد.
معاون اول رئیس جمهور روز گذشته در مراسم روز ملی صادرات گفت: برخی از دوستان طوری در مورد نرخ 3 گانه ارز صحبت می‌کنند که انگار برای اولین بار در جمهوری اسلامی این اتفاق افتاده است. در شهریور ماه سال 92 که کار را شروع کردیم، اولین کار ما این شد که نرخ 1224 تومانی زمان آقای احمدی نژاد را حذف کنیم و ارز را 2 نرخ کردیم اما تفاوت نرخ این دو ارز کمتر از 10 درصد بود.
وی افزود: با شروع جنگ اقتصادی و با شوک اولیه‌ای که در اردیبهشت سال 97 اتفاق افتاد، آن موقع مهم‌ترین کار بانک مرکزی برای دخالت در بازار، تزریق اسکناس دلار در بازار بود. در سال‌های قبل در روز به میزان 150 میلیون دلار بانک مرکزی در بازار دخالت می‌کرد اما موجودی ما در فروردین سال 97 به قدری بود که الان می‌ترسم عددش را اعلام کنم.
جهانگیری با اشاره به ارز 4200 تومانی، گفت: تصمیم دولت این بود که ارز 4200 تومانی برای چند ماه در اقتصاد کشور باشد و با نرخ تورم، افزایش یابد که در مرداد ماه همان سال نرخ این ارز به 4,600 تومان رسید اما در مرداد ماه همان سال جلساتی که میان سران قوا برگزار شد و رئیس کل بانک مرکزی هم صحبت کرد و همین آقای پورابراهیمی که حال این سخنان را می‌گوید در آن جلسه حضور داشت، با توجه به شرایط کشور مقرر شد که ارز 4200 تومانی ابقاء شود.
وی تصریح کرد: حال یک دفعه می‌گویند که فلانی این کار را کرده است. این در حالیست که مواضع ما همواره مشخص بوده است. در همین سال 98 میزان تخصیص ارز 4200 تومانی 15 میلیارد دلار بود چه کسی ایستاد که این عدد بدون تنش به 8 میلیارد دلار تقلیل یابد؟
وی با بیان اینکه سه سال نفس گیر را داشته‌ایم، گفت: همه در روزهای سخت از مسئولیت شانه خالی می‌کنند و هر کاری هم می‌کنند به دنبال یک قربانی هستند و می‌خواهند یک نفر این مسئولیت را بر عهده برگیرد. وقتی می‌خواهیم در مورد تحریم به کسانی که هیچ اطلاعی از تحریم ندارند، بگوییم، می‌گویند همه اینها مشکلات خودتان است. اما توجه نمی‌کنند که آیا شرایط برای صادرات یک قلم کالا، همان شرایط گذشته است؟
معاون اول رئیس جمهوری گفت: ما فکر می‌کنیم که باید شرایط کشور را در نظر گرفته و متناسب با مردم تصمیم بگیریم. ما باید فدای مردم شویم. نباید شرایط مردم سخت شود که معلوم شود ما قهرمانیم. ما زمانی قهرمان هستیم که زندگی مردم ایران از هم نپاشد و خوش باشد.
جهانگیری در ادامه با بیان اینکه در مورد صنعت و تولید باید به یکدیگر کمک کنیم خطاب به فعالان بخش خصوصی، گفت: شما نباید خسته شود، دشمنانتان باید خسته شوند. در این دوره تحریم و کرونا، در پاییز نسبت به ماه‌های قبل رشد اقتصادی مثبت شده است. در 3 ماه تابستان 5.1 درصد رشد داشته است، این موضوع نتیجه عملکرد شما بوده است. باید سرتان را بالا بگیرید. ریزش شاغلین در کشورهای صنعتی به چند میلیون نفر رسید اما در فصل بهار ریزش شاغلین ما 1.4 میلیون نفر بود که این عدد در تابستان به 1.2 میلیون نفر رسید. همچنین در پاییز امسال این عدد یک میلیون نفر شد. کل ریزش شاغلین در بخش صنعت 43 نفر در تابستان و 8 هزار نفر در پاییز بوده است. 700 هزار نفر مربوط به بخش خدمات و 200 هزار نفر مربوط به بخش کشاورزی بوده است.
وی در ادامه با بیان اینکه در سالهای قبل 50میلیارد دلار صادرات نفت داشتیم که حتی این عدد در سال‌های قبل تر به 110 تا 120 میلیارد دلار هم رسیده بود، اظهار داشت: سال گذشته درآمد ارزی نفتی ما 8 میلیارد دلار بود و این عدد امسال به کمتر از 8 میلیارد دلار رسیده است. پس این کالاها از کجا وارد کشور شد؟ در 9 ماه امسال 85 میلیون تن کالا صادر شده است، این کالاها از کجا صادر شد؟ آمریکا که کشتیرانی ما را تحریم کرده و باقی کشورها را در رابطه با همکاری با ما تهدید کرده است.
معاون اول رئیس جمهوری به شرایط ایجاد شده بعد از برجام اشاره کرد و گفت: بعد از برجام شاهد هجوم شرکت‌ها و کشورهای مختلف بودیم اما متأسفانه دولت و بخش خصوصی آمادگی را نداشتند و به همین دلیل برخی از قراردادها عقب افتاد. اما حالا شرکت‌های بخش خصوصی باید آماده باشند و فضای گفت و گو را آغاز کنند.
وی تاکید کرد: تحریم‌ها باید رفع شود و دولت خود را در این خصوص موظف می‌داند. در این 3سال از انواع روش‌ها برای دور زدن و بی اثر کردن تحریم‌ها استفاده کردیم. این تجربه و چگونگی انجام این کارها نوشتنی است. در حال ورود به دوره جدیدی هستیم و حتماً باید رشد و توسعه کشور را جلو ببریم و بخش خصوصی باید بداند که میدان دار اصلی اقتصاد ایران است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر مشکل بین دولت و مجلس تشخیص بین درست و غلط است؛ مجلس حق دارد لایحه‌ای را تصویب نکند اما خلافش را تصویب نکند.
همچنین رییس کل بانک مرکزی نیز پس از جلسه مشترک کمیسیون اصل نود مجلس و بانک مرکزی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال آینده، گفت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه هر مصوبه‌ای داشته باشد، ما اجرا خواهیم کرد.
عبدالناصر همتی در پاسخ به سوالی درباره نظر رئیس کل بانک مرکزی درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی افزود: پیش از این هم اعلام کرده‌ام از نظر تخصصی ارز ۴۲۰۰ تومانی را قبول ندارم.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: دولت در شرایطی که کشور دچار افزایش جدی نرخ ارز به دلیل تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای شده بود، چاره‌ای جز تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین داروی مردم و کالاهای اساسی و کنترل قیمت‌ها نداشت، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در یک مقاطعی بسیار خوب عمل کرد.
همتی با بیان اینکه اگر همین ارزی که به خوبی اجرا و توزیع نشده را مجلس بخواهد تغییر دهد، حتماً در قیمت کالاها تأثیر خواهد گذاشت، افزود: باید به نوعی حذف ارز یارانه‌ای جبران شود.
وی گفت: بنابراین این موضوع یک تصمیم دو گانه است زیرا ارز ۴۲۰۰ تومانی از یک طرف کمک به مردم بوده و از سوی دیگر با اجرای نادرست، رانت‌هایی را به وجود آورده است.
همتی ابراز امیدواری کرد: با همفکری دولت و مجلس بتوانیم معضل پیش آمده در زمینه ارز یارانه‌ای را اصلاح کنیم و به سمتی برویم که ارز، تک نرخی شود.
رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه معتقد به ارز چند نرخی نیست، گفت: اکنون باید مراقب شوک حاصل از حذف ارز یارانه‌ای در جامعه بود و با تدبیر اقدامات لازم را انجام داد تا اتفاقی نیفتد.
همتی همچنین درباره ارزهای مسدود شده بانک مرکزی در خارج از کشور، گفت: بانک مرکزی در هند ارز مسدود شده ندارد، اما در عراق و کره جنوبی دارد. وی افزود: درباره این ارزها در حال مذاکره هستیم و امیدواریم بتوانیم از این ارزها استفاده کنیم.
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این ارزها سپرده‌های بانک مرکزی است، گفت: میزان پول‌های بانک مرکزی در کره جنوبی ۷ میلیارد دلار است. وی افزود: هیأت بانک مرکزی کره جهت مذاکره در این باره وارد تهران شده و روز سه شنبه با آن‌ها ملاقات خواهم کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.