کد خبر : 31304
تاریخ انتشار : شنبه 23 اسفند 1399 - 9:31

در جريان سفر معاون وزير ارتباطات به يزد مطرح شد

قطار تحول روي ريل پست

قطار تحول روي ريل پست
قطار تحول روي ريل پست

رمضانعلي سبحاني فر در سفر به يزد از ايجاد جريان تحول در شبکه پستي خبر داده است. تحولي که نشانه هاي آن  در زيرساخت هاي فني و تقويت معيشت و توانمندي نيروي انساني و همچنين بهره گيري از فرصت هاي قانوني و ظرفيت هاي ساير دستگاه ها مشاهده مي شود. مديرعامل شرکت ملي پست اين تحول را لازمه توسعه خدمات، رضايت مندي مردم و ارتقا انگيزه کارکنان اين شبکه گسترده در کشور مي داند .

صنعت پست در دنيا يکي از مهمترين شبکه هاي خدمات رسان به مردم است که مي تواند بخش زيادي از نيازهاي روزمره زندگي نوين بشر را مرتفع نمايد.

شبکه پستي ايران نيز امروزه در دوران گذار از ارسال و تحويل پاکت و بسته کوچک به انتقال بسته هاي بزرگتر و فرا تر از آن تبديل شدن به زيرساخت تجارت الکترونيک به سر مي برد همين رويکرد است که هوشمندسازي تجزيه و مبادلات مرسولات، تقويت ناوگان شهري و اضافه کردن ناوگان ريلي در دستور کار قرار گرفته و از پيشرفت قابل توجهي برخوردار شده است..

با تغيير سبک زندگي به دليل ورود فناوري هاي نوين، اکنون بسياري از مردم امور خود را در بستر اينترنت و در فضاي مجازي انجام مي دهند.  اين شيوه زندگي و بهره برداري از امکانات الکترونيکي و اينترنتي بسيار شعف انگيز و خرسند کننده است چرا که براي افراد باعث افزايش سرعت در کارها، کاهش انرژي و هزينه، کاهش تردد و کاهش برخي آسيب هاي اجتماعي مي شود.

در اين ميان اما حلقه واسط بين خدمات و مردم، زيرساخت پيچيده و گسترده پستي است و همين موضوع نشان مي دهد که “پست نوستالژيک” اينک به يک صنعت پراهميت تبديل شده است. مدير عامل شرکت ملي پست جمهوري اسلامي ايران اکنون با درک اين واقعيت بزرگ و رويکرد توسعه خدمت رساني به مردم، اساس تحول در شبکه پستي ايران را بنا نهاده است.

بخشي از اين استراتژي در سفر رمضانعلي سبحاني فر به يزد و در جريان بازديدها، ديدارها و افتتاحيه ها تشريح شده است.

 

تقويت 100 درصدي ناوگان شهري

رمضانعلي سبحاني فر در ديدار با کارکنان پست استان يزد از پرداخت پاداش پايان سال کارکنان پست و تحويل لباس فرم نامه رسانان طي چند روز آينده خبر داد.

مديرعامل شرکت ملي پست، ضمن قدرداني از تلاش مضاعف کارکنان پست در يکسال اخير با توجه به شرايط سخت موجود از پرداخت پاداش کارکنان شبکه پستي و ارسال بسته کامل لباس فرم نامه رسانان تا پايان سال خبر داد و گفت: در تمام اين دوران  کارکنان ما ايثارگرانه به فعاليت خود ادامه و توانستند خدمت رساني خود را به بهترين نحو به انجام برسانند.

وي با بيان اين که  بهبود وضعيت معيشت کارکنان در راس برنامه هاي شرکت ملي پست است گفت : مبلغ پاداش پرداختي به کارکنان قراردادي، پيماني و رسمي بين 3 تا 5 ميليون است که تا فردا پرداخت مي شود و بسته لباس فرم نامه رسانان شامل ست کاملي از پوشش زمستاني و تابستاني است که تا پايان سال به دست آنها خواهد رسيد.

معاون وزير ارتباطات با اشاره به اينکه هيچ کدام از سازمان هاي وزارت متبوع به اندازه شرکت پست نيرو ندارند اضافه کرد: اين درحالي است که پست بودجه دولتي ندارد و به صورت درآمد هزينه اداره
مي شود.

سبحاني فر ادامه داد: با توجه به اين که درآمد را خودمان تامين مي کنيم بايد دست به دست هم داده تا با همفکري و همدلي بتوانيم همسو با اهداف شبکه پستي در دوره جديد مسير تحول را در شرکت پست توسعه و شرايط بهتري را رقم بزنيم.

رئيس هيئت مديره عنوان کرد: تلاش در راستاي تبديل وضعيت شغلي کارکنان قراردادي و شرکتي و پيگيري سختي کار موزعين با توجه به ظرفيت‌هاي قانوني، ادامه دارد.

وي راه اندازي مرکز هوشمند تجزيه و مبادلات مرسولات پستي در تهران را  يادآور شد و بيان داشت: بخش زيادي از خطاها و کندي موجود در شبکه پستي کشور، به دليل انجام دستي مرحله تفکيک و توزيع مرسولات است و قصد داريم با تجهيز ساير هاب‌ها سرعت و کيفيت ارسال بسته‌هاي پستي را بهبود ببخشيم.

سبحاني فر در دستور کار قرار داشتن  ارتقاي ناوگان توزيع را  يادآور شد و گفت: مجوز 400 وانت از دولت دريافت شده است و اين به معناي افزايش 100 درصدي تعداد وانت ها در سراسر کشور است.

معاون وزير ارتباطات با تاکيد بر ارتقاي بيشتر زيرساخت ها گفت: امروز وضعيتي ايجاد شده که نسبت به گذشته بيش از 30  درصد ارتقا در حوزه زيرساخت داشته ايم ولي با توجه به تغيير رويکرد شرکت ملي پست و شرايط جديدي که کرونا در کشور ايجاد کرد بايد بيش از گذشته به اين امر بپردازيم.

رئيس هيئت مديره با بيان اينکه به دليل افزايش حجم ترافيک در اين مدت در بعضي از استانها در راستاي تحويل به موقع مرسولات به مردم دچار مشکلاتي شديم افزود: با تلاش هاي انجام شده،مشکلات تا حدود زيادي رفع و خدمت رساني بهبود يافته است.

 

 ضرورت رفع برخي از چالش ها و مشکلات قانوني

معاون وزير ارتباطات با اشاره به دغدغه‌ها و برنامه هايي که در زمينه ارتقاء امنيت و معيشت کارکنان و هوشمندسازي پست وجود دارد، گفت: با اين وجود در حال حاضر اولويت ما توسعه زيرساخت‌هاست زيرا در اين صورت امکان درآمدزايي بيشتر و اجراي ساير برنامه‌ها فراهم خواهد شد.

سبحاني فر در اين سفر و در جلسه شوراي اداري پست استان اظهار داشت: براي رفع برخي از چالش هاي موجود با مشکلات قانوني مواجه هستيم که اميدواريم در تعامل با نمايندگان مجلس، بتوانيم چالش هاي موجود را مرتفع کنيم.

وي گفت: اگربا برنامه ريزي درست حرکت کنيم، بدون شک شرکت ملي پست در جايگاه واقعي خود بعنوان يک شرکت درآمدزا همانند پست بسياري از کشورهاي جهان قرار مي گيرد.

سبحاني فر يادآور شد: تحول در شبکه پستي کشور با توسعه زيرساخت‌ها، اجراي پروژه جي نف، ارتقا امنيت و معيشت کارکنان، سيستم مکانيزاسيون و هوشمندسازي از برنامه هاي اصلي ماست.

مديرعامل شرکت ملي پست با اشاره به زيان‌هاي شرکت پست در سال گذشته و زيان انباشته شده شرکت ادامه داد: براي اينکه طرح‌هاي خود را عملياتي کنيم، نياز به درآمد داريم.

سبحاني فر عنوان کرد: تغييرات آغاز شده اما ناچاريم فعلا به سمت ارتقاء زيرساخت ها برويم و آن را در اولويت قرار دهيم تا بتوانيم ترافيک بيشتري را پاسخگو باشيم و بتوانيم درآمد بيشتري کسب کنيم تا ساير برنامه ها را عملياتي کنيم.

وي ادامه داد: ترافيک مرسولات پستي 16 درصد کاهش يافته اما به لحاظ حجمي، شاهد افزايش حجم مرسولات بوده ايم .

 

صداقت، تعهد و امانتداري از ويژگي‌هاي بارز کارکنان پست است

مديرعامل شرکت ملي پست در ديدار با امام جمعه و نماينده ولي فقيه در استان يزد اعلام کرد : تعداد 8 نفر از کارکنان پست در اثر ابتلا به  ويروس کرونا فوت کردند.

رمضانعلي سبحاني فر مديرعامل شرکت ملي پست  در ديدار با آيت الله ناصري امام ‌جمعه  و نماينده ولي فقيه در استان يزد، با تشريح خدمات پست در روزهاي کرونايي از ابتلاي 2هزار نفر از کارکنان اين شرکت به کرونا و فوت 8 نفر به همين دليل، خبر داد‌.

سبحاني‌فر گفت: در وضعيتي که اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها به دليل شيوع ويروس کرونا تعطيل بودند؛ همکاران شبکه پستي کشور با تلاشي مضاعف و شبانه‌روزي به خدمت رساني مشغول بودند تا “مردم در خانه‌ها بمانند “.

مديرعامل شرکت ملي پست با اشاره به قدمت پست از گذشته تا کنون افزود: اصل 25 قانون اساسي بر”امانتداري”  پست تاکيد دارد و اين مولفه همواره اساس و پايه‌ي شرکت ملي پست ‌بوده است.

وي  در ادامه از همکاري پست با نمايشگاه مجازي کتاب  در راستاي پيشبرد بحث عدالت فرهنگي و کمک به صنعت نشر درشرايط کنوني سخن گفت و بيان کرد: تعداد يک ميليون و 300 هزار جلد کتاب خريداري شده مردم به صورت مجازي از نمايشگاه کتاب تهران توسط پست جابجا شد.

معاون وزير ارتباطات با اشاره به تغيير سبک زندگي در روزهاي شيوع کرونا افزود: 30 تا 40 درصد خريدهاي مردم از طريق اينترنتي انجام مي‌شود که همکاران ما ارسال آن‌ را انجام مي دهند.

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه يزد  نيز در اين ديدار با اشاره به قدمت پست در زندگي انسان گفت: تحول ارتباطات در دنياي امروز و تغييرات بنيادي از ارزش پست کم نکرده است.

آيت اله ناصري خدمات متنوع کنوني سازمان‌ها را که در اثر تحولات به وجود آمده اند يادآور شد و افزود:  پست به عنوان “ارتباطي ماندگار”  نقش خود را در زندگي مردم حفظ کرده و جزو سازمان ‌هايي است که خدمات خود را به روز کرده است.

وي از مولفه‌هاي صداقت، تعهد و امانتداري نام برد و خاطر نشان کرد: اين خصائل از ويژگي هاي مهم کارکنان پست است که همواره بايد آن را مدنظر داشته باشند و پست يزد را دراين زمينه زبانزد دانست.

 

امکان جابه‌جايي روزانه 2 هزار تن کالا توسط پست

سبحاني فر همچنين در ديدار با  استاندار يزد و نماينده مردم يزد و اشکذر در مجلس شوراي اسلامي از ظرفيت‌‌هاي ناوگان حمل و نقل شرکت ملي پست سخن گفت . مديرعامل شرکت ملي پست در ديدار با محمدعلي طالبي استاندار يزد و محمدصالح جوکار نماينده مردم يزد و اشکذر در مجلس شوراي اسلامي با بيان مطلب فوق افزود: اين نهاد روزانه ظرفيت حمل و نقل 2 هزار تن کالا با استفاده از 250 دستگاه کاميون، 20 واگن اختصاصي قطار و 500 وانت بار و ديگر وسايل حمل و نقل را در کشور دارد. معاون وزير ارتباطات با اشاره به همکاري موفق پست و نمايشگاه مجازي کتاب در نمايشگاه مجازي  عنوان کرد: اين امر مورد توجه بسياري از مسئولان و ارگانها قرار گرفت و رئيس جمهور از پست تقدير کرد.

سبحاني ‌فر با اشاره به اينکه پست مي تواند دست واسطه ها را در همه زمينه‌ هاي خدماتي و کالايي کوتاه کند، اضافه کرد: اين ظرفيت وجود دارد که کالاهاي اساسي مردم را به جاي ايجاد صف در فروشگاه‌ها، با پست به دست آنها برسد.

وي از همکاري با شرکت هاي استارت آپي نام برد و عنوان کرد :  لازم است مسوولان استارتاپ‌ها وکسب و کارهاي جديد به صورت محصول محور کار کنند و ارسال محصولات خود را به پست بسپارند.

رئيس هيئت مديره شرکت ملي پست در ادامه از انعقاد تفاهم‌نامه با بنياد مسکن انقلاب اسلامي خبر داد و گفت: بر اساس اين تفاهم نامه کدگذاري روستايي انجام مي شود.

 

هويت غني پست ايران بايد با اقدامات فرهنگي احيا شود

در جريان اين سفر پست موزه يزد با حضور سبحاني فر، رييس موزه ارتباطات و مقامات استاني افتتاح شد.

وي با اشاره به اينکه شهر يزد دومين شهر تاريخي جهان بوده و نامش در سازمان يونسکو به ثبت رسيده اضافه کرد: پست در اين شهر داراي قدمتي طولاني و از شاهراه هاي اصلي بوده است و لزوم وجود چنين مرکزي در آن در راستاي احياي هويت فرهنگي و تاريخي آن به شدت احساس مي شد.

رئيس هيئت مديره شرکت ملي پست ادامه داد: بي ترديد در آينده اي نه چندان دور، گردشگري نقشي پررنگ تر در کشور خواهد داشت از اين رو بايد در تقويت ميراث و گنجينه‌هاي تاريخي و فرهنگي کوشش و از تمام ظرفيت ها  براي حفظ، تقويت و نگهداشت هويت غني ايران استفاده کنيم. وي با يادآوري افتتاح اولين “پست، موزه، مدرسه” دنيا در شهر رشت، از راه اندازي دومين مرکز  “پست، موزه، مدرسه ” دنيا در شهرستان دلگان از توابع سيستان و بلوچستان در آينده نزديک خبر داد.  “پست موزه يزد” که داراي هزار قطعه تمبر و 8 هزار پاکت نامه از زمان فعاليت پست تاکنون است  از 4 سالن اصلي تشکيل شده است.

در سالن اول اقلام فيلاتليک و تمبرهاي دوران قاجار، در سالن دوم تمبر و اقلام فيلاتليک دوران پهلوي و تاريخ پست هوايي، در سالن سوم اوراق پستي دوران معاصر و در سالن چهارم تمبر و اقلام فيلاتليک 120 کشور مختلف دنيا به نمايش گذاشته شده است.

شايان ذکر است در پايان مراسم  افتتاحيه نخستين تمبر چاپ شده در جهان توسط  قربان رضايي به مديرعامل پست اهدا شد که سبحاني فر خواستار نگهداري آن در موزه ارتباطات ايران شد .

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.