کد خبر : 32849
تاریخ انتشار : یکشنبه 29 فروردین 1400 - 9:25

بررسی  بازدهی بورس، مسکن، طلا و دلار

احتمالات چهار بازار موازی

احتمالات چهار بازار موازی
احتمالات چهار بازار موازی
مقایسه بازدهی بازارهای موازی در سال 99 حاکی از آن است که بازار سرمایه با ۱۵۵ درصد رشد بیشترین بازدهی را در بین بازارهای موازی داشت. بازار مسکن شهر تهران ۸۵ درصد بازدهی حاصل از افزایش قیمت ملک در سال ۱۳۹۹ را به خود اختصاص داد که در این محاسبات، بازدهی حاصل از درآمد اجاره ملک لحاظ نشده است. در رتبه بعدی بازار طلا قرار داشته که رشد ۷۸ درصد سالیانه را به ثبت رساند و کمترین میزان افزایش به بازار ارز تعلق داشت که شاخص دلار رشد ۵۷ درصد را در سال ۱۳۹۹ نشان داد. کارشناسان در خصوص آینده این بازارها در سال جاری نیز نظرات متفاوتی دارند که در ادامه به آن می پردازیم.
این روزها که نرخ تورم افزایش محسوسی یافته و بسیاری از مردم نگران کاهش قدرت خرید و حفظ سرمایه‌های خود هستند. اگرچه درباره تعداد و نوع بازارهای سرمایه گذاری یعنی، بازار بورس، مسکن، ارز، طلا و سپرده گذاری در بانک‌ها اختلافی وجود ندارد و همه همین بازارها را به عنوان هدف سرمایه گذاری به رسمیت می‌شناسند، اما درباره اینکه کدام بازار ضریب بازدهی بیشتری دارد اختلاف‌ها بسیار است.

    بازدهی 155 درصدی بازار سرمایه
با این حال نگاهی به ضریب بازدهی بازارهای مختلف در سالهای گذشته می‌تواند چراغ راهی برسر راه افرادی باشد که برای حفظ سرمایه های خود در برابر تورم، درجستجوی بازاری مطمئن هستند.  آنچه از آمارها و شاخص‌های اقتصادی برمی آید نشان می‌دهد، بازار سهام طی چهار دهه گذشته گوی سبقت را از رقبای خود گرفته است. در سال گذشته نیز این وضعیت را شاهد بودیم و بر این اساس بازدهی این بازار با ۱۵۵ درصد رشد همراه بود. هر چند در صورتی که بورس با افت رو به رو نمی شد سود این بازار به 300 درصد هم رسیده بود اما در نهایت در مقایسه با سایر بازارها، بورس پیشتاز بوده است.
در سال جاری نیز کارشناسان به صورت کلی نسبت به بازدهی بازار سرمایه امیدوارند. هر چند به گفته آنها نمی توان انتظار رشد 5 ماه ابتدایی سال گذشته را داشت، اما در حالت کلی انتظار می رود بازار سرمایه در صورت کاهش ابهامات سیاسی و پرهیز از سیاست گذاری های دستوری، وضعیت رو به رشدی داشته باشد. در این میان نیز کاهش بیشتر رقم شاخص بورس گزینه ای است که از سوی کمتر کارشناسی تایید می شود.

    رشد ۱۰۱ درصد قیمت مسکن
اطلاعات به دست آمده از سامانه کلید حاکی از آن است که شاخص قیمت مسکن شهر تهران در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل از آن ۸۵ درصد افزایش داشته است. بیشترین میزان افزایش ماهانه قیمت به میزان ۱۲.۵ درصد در مردادماه اتفاق افتاده و آذرماه بیشترین کاهش ماهانه قیمت با افت ۸.۱ درصد رخ داده است. مهرماه ۱۳۹۹ شاخص سالیانه قیمت مسکن شهر تهران ۱۲۱ درصد رشد داشته که بیشترین میزان افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن بوده است.
میانگین قیمتهای پیشنهادی مسکن شهر تهران از ۲۶.۳ میلیون تومان در اسفندماه ۱۳۹۸ به ۵۳ میلیون تومان در اسفندماه ۱۳۹۹ رسیده که ۱۰۱ درصد افزایش قیمت را نشان می دهد. بیشترین میزان کاهش ماهانه قیمت پیشنهادی مسکن در اسفندماه ۱۳۹۹ به میزان ۳.۴ درصد افت ماهانه اتفاق افتاده است. بالاترین میزان افزایش ماهانه قیمت پیشنهادی نیز به میزان ۲۰ درصد در خردادماه رخ داد. بیشترین میزان افزایش پیشنهادی قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن نیز به میزان ۱۲۴ درصد در مهرماه اتفاق افتاد.
مقایسه میانگین فصلی قیمت آگهی ها در مناطق مختلف تهران نیز نشان می دهد که بیشترین میزان افزایش فصلی قیمت در تابستان ۱۳۹۹ در منطقه ۴ به میزان ۵۷ درصد در مقایسه با بهار رخ داده و بیشترین میزان کاهش فصلی قیمت پیشنهادی آگهی ها در زمستان ۱۳۹۹ در منطقه ۸ به میزان ۱۴ درصد افت فصلی اتفاق افتاده است.
کارشناسان رشد قیمت مسکن در سال جاری را منوط به نرخ ارزعنوان می کنند. برخی نیز معتقدند در صورت اجرای صحیح و موفقیت آمیز طرح جدید دولت، اخذ مالیات از خانه های خالی می تواند تا حدودی فعالیت سفته بازانه در این بازار را کاهش دهد.

    قیمت‌ها در بازار اجاره ۱۰۳ درصد رشد کرد
آمارهای بازار رهن و اجاره شهر تهران در سال ۱۳۹۹ هم از رشد ۱۰۳ درصدی قیمت رهن پیشنهادی در هر متر مربع حکایت دارد. اسفندماه ۱۳۹۸ قیمت رهن پیشنهادی از طرف مالکان ۳.۴ میلیون تومان در هر متر مربع بوده که در اسفندماه ۱۳۹۹ به متری ۶.۹ میلیون تومان رسیده است. در این بین شهریورماه ۱۳۹۹ قیمت پیشنهادی رهن کامل نسبت به مردادماه ۲۲ درصد افزایش یافته که بالاترین میزان رشد ماهانه را نشان می‌دهد. دی ماه ۱۳۹۹ نیز نرخ پیشنهادی رهن کامل ۱۰۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته که بیشترین نرخ رشد سالیانه بوده است. کمترین میزان افزایش قیمت رهن نسبت به ماه مشابه سال قبل به میزان ۴۷ درصد در مردادماه ۱۳۹۹ اتفاق افتاده و بیشترین کاهش قیمت رهن کامل به میزان ۱۳.۳ درصد کاهش در مردادماه ۱۳۹۹ نسبت به تیرماه اتفاق افتاده است. در مناطق شهر تهران منطقه ۱۴ در پاییز ۱۳۹۹ بالاترین افزایش نرخ رهن کامل فصلی را به میزان ۴۲ درصد به خود اختصاص داد. منطقه ۱۱ نیز در تابستان ۱۳۹۹ بیشترین کاهش قیمت رهن کامل فصلی به میزان ۱۰ درصد افت را نشان داد.

    رشد 78 و 57 درصدی طلا و ارز
پس از بازار سرمایه و مسکن، بازار طلا و ارز در رتبه های بعدی بازدهی سالانه قرار گرفتند. قیمت سکه که در ابتدای سال 99 حدود 6 میلیون تومان بود در نیمه دوم سال به مرز 20 میلیون تومان نزدیک شد و البته با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ادامه به کانال 10 میلیون تومان رسید. وضعیت بازار ارز نیز با کمی تفاوت همانند بازار سکه و طلا بود. کارشناسان وضعیت آینده این بازارها را منوط به کاهش ابهامات سیاسی عنوان می کنند.
به طور کل آنچه که در سال گذشته و امسال در وضعیت تورم بازارها تاثیرگذاشته و تاثیرگذار خواهد بود وضعیت کسری بودجه و تاثیرات آن است. برخی کارشناسان با اشاره به کسری بودجه امسال، نسبت به کاهش نرخ تورم خوش بین نیستند. اما برخی دیگر از آنها معتقدند به دلیل رکود تورمی، بازارها کشش افزایش بیشتر قیمت را نخواهد داشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.