کد خبر : 37074
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 8 تیر 1400 - 18:25

اسدبیگی، رییس هلدینگ آریاک درنشست خبری:

هفت تپه میدان تاخت و تاز سیاست شده است

هفت تپه میدان تاخت و تاز سیاست شده است
هفت تپه میدان تاخت و تاز سیاست شده است

خصوصی سازی در کشورمان همواره حاشیه ساز بوده است. هرچند هدف سیاستگذار ازواگذاری ها، کوچک شدن بدنه دولت بوده اما در ادامه به دلیل برخی سیاسی کاری ها اغلب اهداف خصوصی سازی شرکتها به خصوص شرکتهای بزرگ محقق نشده است. نمونه این مساله را در شرکت کشت و صنعت هفت تپه شاهد بوده ایم. منتقدان به عملکرد این شرکت معتقدند که مدیریت دولتی باعث ایجاد چالش هایی در مسیر پیشرفت این شرکت شده است. این در حالی است که مدیران این مجموعه از زیان انباشته شرکت قبل از واگذاری و دخالتهای نابجای سیاسی کاران در امور این شرکت می گویند. اسدبیگی، رییس هلدینگ آریاک  در نشست خبری با بیان اینکه جریان ضد توسعه در مسیر بهبود وضعیت هفت تپه ‏ سنگ اندازی می کند به تشریح دستاوردهای هفت تپه پس از واگذاری پرداخت و گفت: حقوق کارگران هفت تپه به موقع پرداخت می‌شود.

احسان الله اسدبیگی، رئیس هلدینگ آریاک در پاسخ به سوالی مبنی بر تضمین  پرداخت به موقع حقوق کارگران، اظهار کرد: هفت تپه میدان تاخت و تاز سیاست شده و کارنامه آن در زمان مدیریت دولتی و پس از واگذاری به بخش خصوصی مشخص است، اسناد و مدارک کاری موجود است که به رویت حسابرسی می‌رسد و اگر اجازه دهند با آنچه که در اختیار ما است؛ کار تولید را پیش می‌بریم و حقوق کارگران مرتب و به موقع پرداخت می‌شود، همانطور که تاکنون هفت ماه حقوق معوق دوره مدیریت دولتی؛پرداخت و به روز شده است.

 

800 میلیون دلار ضرر هفت تپه در دوران مدیریت دولتی

وی افزود: طبق اسناد در دوره مدیریت دولتی شرکت هفت تپه حدود ۸۰۰ میلیون دلار ضرر انباشته داشته است و از بیت المال هزینه می‌شد، بانک مرکزی اسکناس چاپ می‌کرد و در اختیار هفت تپه قرار می‌داد. کارخانه ورشکسته ماده ۱۴۱ با قدمت ۶۰ ساله بوده و الان رجوع کنید ببینید برای هفت تپه چه اتفاقی افتاده است.

 

دستاوردهای هفت تپه پس از واگذاری

رئیس هلدینگ آریاک برخی از دستاوردهای هفت تپه را برشمرد و گفت: ایجاد کارخانه‌های رب گوجه ۱۵۰۰ با ظرفیت تولید ۱۵۰۰ تن، ام دی اف با ظرفیت ۱۵۰ هزار متر مکعب در سال، به روز رسانی کارخانه الکل و تولید روزانه ۱۰ تا ۱۵ هزار لیتر، تاکستان هفت تپه به منظور فعالیت‌های متعدد وگلخانه ۲۰۰ هکتاری از جمله فعالیت‌های مهم شرکت است.

اسدبیگی ضمن تاکید بر ضرورت پرهیز از سیاسی کاری در موضوع هفت تپه  گفت: اگر اجازه دهند و کمک بدهند ما روالی را که در حدود ۵۰ سال گذشته در امر تولید و تجارت داشتیم اجرا می‌کنیم.

وی افزود: اگر به ما اجازه کار بدهند هچنان که حقوق کارگران را به روز کردیم به همین روال ادامه می‌دهیم.

 

تکذیب حقوق یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی

وی در بخشی از سخنانش در واکنش به پرسشی مبنی بر پرداخت حقوق یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی به کارگران هفت‌تپه عنوان کرد: این موضوع ممکن نیست حداقل حقوق‌ها هم اکنون حدود چهار و نیم میلیون تومان است که در مقایسه با پرداخت حقوق کارکنان در تهران حقوق کارگران هفت تپه خوب است، مدعی نیستیم که حقوق کارگران بالاست در مقایسه با پرداخت‌ها در پایتخت خوب است اگر اجازه دهند چرخ تولید بچرخد می‌توانیم  نیروهای جدید هم مشغول به کار کنیم.اسدبیگی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسید چه کسانی مانع فعالیت شما می شوند گفت: افرادی که منافع آنها قطع شده شایعه درست می‌کنند و اتهام می‌زنند و موارد نادرستی مطرح می‌کنند که به سادگی خلاف واقع بودن آن قابل اثبات است مانند آن که می‌گویند همسر من خواهر اسحاق جهانگیری است، این‌ها مواردی است که خوراک رسانه‌های بیگانه می‌شود و برای فردی که در کشورش در حال تولید است و اثر سوء می‌گذارد و وظیفه اصحاب رسانه است که خلاف واقع بودن این موارد را منعکس کنند.

 

منافع عده ای در واگذاری هفت تپه قطع شد

رئیس هلدینگ آریاک یادآور شد: از ابتدای فعالیت کارنامه و مشخص است و با شایعه اینکه من نسبت فامیلی با کسی داشتم می‌خواهند القا کنند که به این واسطه هفت تپه را خریده‌ام، قطع به یقین منافع عده ای قطع شده است .بدانید که وقتی هفت تپه در بخش دولتی باشد ایجاد رانت می‌کند. پنج مورد پیدا کردیم که اجاره ۱۰ هکتار را یک هکتار حساب کرده‌اند ۱۰ هکتار اجاره داده‌اند اما به حساب دولت یک هکتار واریز می شد.اسد بیگی بااشاره  به ۸۰۰ میلیون دلار بدهی شرکت هفت تپه که زمان واگذاری این شرکت به بخش خصوصی وجود داشت، گفت: شرکت هفت تپه و بیمه و بانک‌های مختلف بدهی دارد،  علت آن رد و بند با برخی عوامل دولتی بوده است و شاهد این بودیم که اجناسی را به ارزش هزار تومان خریداری کرده اما به ازای آن ۵۰ هزار تومان پول دریافت می‌کردند، ما هفت‌تپه را خریدیم و این مسائل را قطع کردیم. منافعشان به خطر افتاد. هر سخنی که می‌گویم مستند به مدارک است و خارج از آن نیست.

 

تحمیل ۲۲۰۰ نیروی مازاد در زمان واگذاری

وی با اشاره به اینکه سابقه قریب به ۵۰ سال فعالیت در حوزه اقتصاد را دارد، بیان کرد: در هفت تپه دست ما را بسته‌اند وقتی وارد این شرکت شدیم صرفاً یک محصول شکر داشت آن هم از طریق واردات شکر زرد از خارج از کشور که تبدیل به شکر سفید می‌کردند. اکثر تولیدات این شرکت اصلا تولید شکر نبوده است و ۲۲۰۰ نیروی مازاد در شرکت وجود داشت به این صورت که از زمان اقدام به واگذاری این شرکت به بخش خصوصی بدون ضابطه قانونی  ۲۵۰۰ کارگر به کارگران هفت تپه اضافه کردند.

 

عده ای بر سرراه تولید مانع ایجاد می کنند

رئیس هلدینگ آریاک، کشت چغندر قند بلافاصله پس از برداشت نیشکر در ادامه این توالی را راه حل برون رفت از مشکلات شرکت هفت تپه دانست و افزود: کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی هم این موضوع را تایید کردند و شرایط خوبی ایجاد می شد که نیروهای مازاد ما در این مسیر فعالیت کنند و تولید ما هم تا سه برابر افزایش می‌یافت و به حدود ۱۸۵۰ تن در روز میرسید ولی متاسفانه سیاست مانع  شد. با مسائل قضایی که ایجاد کردند مانع ورود ۱۲۰۰ کانتینر ماشین آلات به کارخانه شدند.اسد بیگی به وجود دست‌های پیدا و پنهانی اشاره کرد که نمی‌خواهند کشور رشد کند و گفت: نمی‌دانم چه عواملی دخیل بودند اما آنچه میدانیم عده ای بر سرراه تولید مانع ایجاد می کنند.برخی وضعیت فعلی هفت تپه را ماحصل واگذاری غلط عنوان می کنند. فارغ از درست یا غلط بودن این واگذاری اما موضوع قابل اهمیت عادت نهادهای حاکمیت به  کتمان ناکارآمدی مدیریت دولتی است. طی سالهای گذشته معدود واگذاری صورت گرفته که حاشیه به همراه نداشته باشد. این مساله موجب نگرانی بخش خصوصی و کناره گیری تدریجی آنها از اقتصاد و سرمایه گذاری در کشور و سنگین تر شدن پیکر دولت در اقتصاد شده است.

امیرحسین اسدبیگی رئیس هیئت مدیره هلدینگ آریاک نیز در ادامه این نشست خبری گفت : این هلدینگ با ۲۷ واحد تولیدی صنعت چوب بدون یک ریال وام دریافتی فعالیت می‌کند و وقتی هفت تپه را خریدیم صورت‌های مالی بررسی شده آن را رویت و پنج ساله شرکت را تدوین کردیم. وی افزود: سهام شرکت هفت تپه را ۴۴۴ میلیارد تومان خریدیم، ۸۰۰ میلیارد تومان هم بدهی آن را خریدیم  و این طور نبود که هفت تپه را ۱۰ یا ۶ میلیارد تومان خریده باشیم.وی از پرداخت اقساطی ۴۴۴ میلیارد تومان برای خرید هفت تپه خبر داد، افزود: پرداخت اقساط به موقع انجام شده، به ما گفته بودند بدهی هفت تپه ۸۰۰ میلیارد تومان است در حالی که وقتی شرکت را تحویل گرفتیم متوجه شدیم ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی در صورت‌های مالی حسابرسی شده وارد نشده است. هفت تپه به جای ۸۰۰ میلیارد تومان بدهی ۱۳۰۰ میلیارد تومان بود پیرو این از سازمان خصوصی‌سازی شکایت کردیم که این موضوع در هیئت داوری مطرح شده و در حال بررسی است.امیرحسین اسد بیگی گفت: وقتی شرکت هفت تپه را می‌خریدیم اعلام کردند ۲۵۰۰ کارگر دارد اما در زمان تحویل با ۲۲۰۰ کارگر که بدون ضابطه به کارگیری شده بودند مواجه شدیم، این امکان را نداشتیم که موقع تحویل هفت تپه کارگرها را فرد به فرد شمارش کنیم. در فاصله تیرماه تا اسفند ماه که واگذاری هفت تپه اتفاق افتاد مدیران منطقه این کارگران را به شرکت تحمیل کردند. پانصد میلیارد بدهی که در صورت‌ها نبود باید پرداخت می‌کردیم یکی از آنها به نحوی بود که  پرداخت نمی‌کردیم اموالمان را توقیف می‌کردند.رئیس هیبت مدیره هلدینگ آریاک از برنامه ریزی و طراحی ۱۶ طرح توسعه برای برون رفت از مشکلات هفت تپه، خبر داد و افزود: تلاش کردیم تا برنامه‌های توسعه اجرا کنیم که نیروهای مازاد را سرشکن کرده پرداخت حقوق ‌ها هم به روز انجام می‌شد تا زمانی که مشکلات به وجود آمد، تمام اسناد و مدارک هفت تپه موجود است نمودارهای برداشت نیشکر و نمودارهای پرداخت حقوق‌ها یکی از اتهاماتی که به ما وارد می‌کنند، کاهش تولید است، تولید ۱۰ سال گذشته شرکت هفت تپه بر اساس صورت های حسابرسی شده قابل ارائه است، در سال ۸۵، میزان ۴۲ هزار تن و در سال ۸۷ به ۱۲ هزار تومان رسید و در سال ۹۶ تولید را به ۶۰ هزار و ۳۰۰ تن رساندیم رکورد بود که با تمام مشکلات در هفت تپه به ثبت رسید و سه سال نخست حضور ما با افزایش تولید گذشت.امیرحسین اسد بیگی خشکسالی و سیل در سالهای ۹۷ و ۹۸ را عامل رکود صنعت کشت خواند و ادامه داد: مشکلاتی که به وجود آمد موجب شد تولید ما ۵۰ درصد کاهش یابد، همچنین اعتصابات کارگری زمینه کاهش تولید را رقم زدند، گذشته با حمایت‌های ویژه آقای رئیسی در قوه قضاییه پرونده برای بررسی به قاضی عادلی به نام آقای مسعودی‌مقام سپرده شد در حال حاضر هم مسیر کارشناسی را طی می‌کند.رئیس هیئت مدیره هلدینگ آریاک با اشاره به اینکه تولید شرکت نیشکر هفت تپه در سال ۹۹ از میزان ۱۹ هزار تن در سال ۹۸ به حدود ۵۰ هزار تن در سال ۱۴۰۰ رسید، گفت: با ما توسعه هفت تپه است و قرار بر این است امسال پنج هزار هکتار به کشت افزوده شود، در حال حاضر ۷ هزار هکتار زیر کشت داریم، طبق برنامه‌ها در سال ۱۴۰۱ شرکت هفت تپه به سوددهی می‌رسید، مشکل خشکسالی باعث شد آب بر روی کشت نیشکر دو ماه قطع شود، در حال حاضر سه روز است که حق آب را افزایش دادند اما همچنان نسبت به گذشته ۳۰ درصد با کاهش سهمیه آب مواجه هستیم. ماه گذشته حدود ۲۰ درصد از محصول ما به دلیل کم آبی از بین رفت.

حسین آمیلی نماینده تام الاختیار اجرایی شرکت هفت تپه در ادامه این نشست خبری، گفت: در شرایط فعلی پتانسیل پیشرفت برای هفت‌تپه وجود دارد اما بستر مناسب آن فراهم نیست، در این میان یکی از نمایندگان تهران مطالب غیر واقعی را در صحن علنی مجلس مطرح کرده حالی است که حتی حاضر نشد از نزدیک به‌طور کامل خط تولید را در یکی از کارخانه‌ها بازدید کند، شما از اصحاب رسانه حقایق را متوجه می‌شوید، کلنگ احداث هفت‌تپه از زمان تاسیس سد دز بر زمین زده شده و تنها سدی است که برای عمران شمال خوزستان تاسیس شد. عملکرد این شرکت از سال ۷۸ متاسفانه زیان‌ده بوده است و دلایل مختلفی عامل آن بوده است.
وی ادامه داد: دیوان محاسبات مقرر بود ۲ ماه حسابرسی انجام دهد در حالیکه کمتر از ۶ روز مفید کاری مستقر شدند و اطلاعات نادرستی داشتند. حدود ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان در هفت تپه سرمایه‌گذاری شده و ۶۸۴ میلیارد تومان هم هزینه کرد، کارخانه الکل طبی را در اسفند ماه ۹۸ با ظرفیت اسمی ۱۰ هزار لیتر در روز راه اندازی کردیم و با ظرفیت اسمی ۵۰ هزار تن در روز فعال است. کارخانه شکر ۱۰۰ هزار تن اورهال شده است همچنین کارخانه رب گوجه با ظرفیت ۱۵۰۰ تن با یک چهارم ظرفیت یعنی روزانه ۳۵۰ تن فعال است.
آمیلی در بخشی از سخنان خود با تشریح مسایل تخصصی بهر‌ه‌وری را در شرکت هفت‌تپه، اظهار کرد: حقوق کارگران استمرار و پایداری داشته وبه روز است و تا تاریخ ۱۰‌ هر ماه واریز می‌شود. دو ماهه نخست که با تأخیر حقوق‌ها پرداخت شد مابقی ماه‌ها منظم پرداخت حقوق داشته‌ایم.
نماینده تام الاختیار شرکت هفت تپه خاطر نشان کرد: سال گذشته حقوق تمام کارگران اعتصابی را هم پرداخت کردیم، متوسط ساعات اضافه‌کاری را هم پرداخت کردیم تا عوارض اجتماعی نداشته باشد، در حالیکه نیروی مازاد مشکل ساز بود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.