کد خبر : 37217
تاریخ انتشار : شنبه 12 تیر 1400 - 11:45

خرید 60 هزار تن محصولات کشاورزی در دستور کار قرار گرفت

افزایش واردات گندم

افزایش واردات گندم
افزایش واردات گندم
قیمت خرید تضمینی گندم در سال های گذشته، انگیزه کشاورزان برای تولید این محصول استراتژیک را به تدریج کاهش داده است. در حالی که سال گذشته حدود 3 میلیون تن گندم به کشور وارد شد، پیش بینی می شود در سال جاری این رقم به 5 تا 7 میلیون تن برسد. طبق تازه ترین اعلام تاجران اروپایی، ایران در یک مناقصه برای خرید 60 هزار تن گندم نانوایی شرکت کرده است. گفته می شود این محموله ها برای ماه مرداد و شهریور است. اما رییس دفتر رییس جمهور هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت علت عمده کاهش تولید را خشکسالی اعلام کرد و گفت: این مساله موجب افزایش 30 تا 70 درصدی قیمت ها شده است.
تاکنون گزارش‌ها از خرید تضمینی گندم حکایت از کاهش 21 درصدی خرید دولتی دارد که کارشناسان پیش بینی می‌کنند، تولید این محصول استراتژیک امسال 35 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد با این اوصاف امسال برای تامین نیاز داخل حداقل باید 5 میلیون تن گندم وارد شود.
گندم در یکسال گذشته در بازارهای جهانی بیش از 35 درصد رشد کرده و دولت مجبوراست دو برابر آنچه که به کشاورز داخلی می پردازد، یعنی کیلویی تا 10 هزار تومان برای واردات پرداخت می‌کند که رقم بسیار بزرگی تا 50 میلیارد تومان خواهد بود.
محمود واعظی هفته گذشته در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کالاهای اساسی در دولت جدید گفت: پیش‌بینی‌مان این است که اگر پارسال بیشتر از ۸ میلیون تن گندم از کشاورز خریدیم امسال ممکن است ۵ میلیون تن بخریم و در جلسه چهارشنبه دولت تصویب کردیم که ما به التفاوت آنرا گندم وارد کنیم. از طرف دیگر در کلزا و دانه‌های روغنی هم در مقایسه با سال گذشته نزدیک ۶۰ الی ۷۰ درصد کاهش تولید داریم.
رییس دفتر رییس جمهور افزود: نکته دیگر اینکه قیمت محصولات به دلیل خشکسالی و تولید کمتر، بین ۳۰، ۳۵ درصد تا حدود ۷۰ درصد در برخی محصولات افزایش قیمت دارد.

   قیمت گذاری نامناسب
کارشناسان معتقدند سیاست‌های غلط خرید تضمینی دولت مهمترین عامل برای کاهش تولید گندم و تحویل ندادن به سیلوهای دولتی است. دولت قانون خرید تضمینی را که در آن تاکید شده نرخ بر اساس تورم و هزینه‌ها در نظر گرفته شود، رعایت نکرد، نرخ خرید تضمینی سال گذشته 2500 تومان و امسال 4000 تومان بود که بعدا به 5000 تومان افزایش داد که حتی این هم نسبت به هزینه‌های کشاورزان بسیار کم است.
رییس کمیسیون کشاوری مجلس، با انتقاد از قیمت‌گذاری غیر واقعی گندم در سال جاری گفته بود: در صورت عدم موافقت با افزایش قیمت متناسب گندم، در سال جاری باید ۵ میلیون تن واردات گندم داشته باشیم.
سید جواد ساداتی نژاد تصریح کرد: چرا دولت قیمت تمام شده محصولی مانند گندم و سویا که برای امنیت غذایی کشور مهم هستند، را نمی‌پذیرد و دنبال خرید غیرواقعی و زیر قیمت محصول از کشاورزان است؟ چرا دولت حاضر است گندم و سویا را با چند برابر قیمت از خارج خریداری کند، اما قیمت واقعی را به کشاورزان داخلی نپردازد؟
گزارش ها حاکی از این است که مزارع گندم به دامداران اجاره داده می‌شود و مزارع به محل چرای دام تبدیل شده است.

   تاثیر کاهش بارندگی
بیش از دو برابر زمین‌های کشت آبی گندم در کشور به صورت دیم کشت می‌شود، بنابراین تاثیر بارش در کشوری که میانگین 230 میلی متر است، بسیار تعیین کننده است.
زمین‌های دیم کشور بیش از هر مولفه ای به بارندگی نیاز دارند که اگر نباشد کل تولید تقریبا از بین می رود و کشاورزان مجبور می شوند، برای تعلیف دام استفاده کنند، اما راهکارهای کارشناسی هم برای تولید کافی در شرایط کم آبی وجود دارد که در ادامه گزارش ذکر می‌شود.
بر اساس آمارهای وزارت نیرو بارش های امسال 50 درصد کاهش یافته است، بر اساس علم دیمکاری برای تولید محصول در شرایط دیم حداقل 300 میلی متر بارندگی نیاز است، بنابراین این میزان کاهش برای کشوری که میانگین 230 میلی متر دارد فاجعه است و باعث شده در کنار ضعف مدیریت و نرخ پایین خرید تضمینی بر کاهش تولید تاثیر بگذارد. گزارش‌هایی که از استان ها می رسد حاکی از کاهش شدید تولید است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: سال گذشته بیش از 370 هزار تن گندم در لرستان تولید شد، اما بر اساس آخرین بررسی‌ها در خوش‌بینانه ترین حالت امسال میزان تولید گندم در لرستان 200 هزار تن خواهد بود که این میزان حدود 60 درصد سال گذشته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به کاهش بارندگی‌ها در فروردین و اردیبهشت سال ۱۴۰۰ و همچنین سرمازدگی سال‌ زراعی جاری، در شرایط فعلی برآورد تولید گندم در استان به ۱۱۰ هزار تن رسیده است، حتی ممکن است طی دو ماه آینده رقم تولید گندم نیز کاهش پیدا کند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به کاهش تولید گندم در استان، گفت: پیش‌بینی می‌شود، امسال تنها ۶۰ هزار تن گندم در استان بوشهر برداشت شود که نسبت به سال‌های گذشته رقم پایینی است. کارشناسان استفاده از بذور مقاوم به کم آبی و
تنش های محیطی را یکی از راهکارهای جبران کاهش بارش ها عنوان می کنند.  دومین راهکار، استفاده از عملیات آماده سازی مطابق با شرایط دیم است که متاسفانه کشاورزان به هر دو این راهکارها مجهز نبوده اند.  بنابراین با وضعیت تولید گندم در سال جاری که به گفته کارشناسان از ضعف مدیریتی تا خشکسالی تاثیر گذار بوده واردات 5 تا 7 میلیون تن گندم با هزینه 50 تا 70 میلیارد تومان برای دولت سیزدهم تحمیل می‌شود. ضروری است تا دولت سیزدهم، با برنامه ریزی صحیح در این مساله هم بسترساز خودکفایی مجدد در تولید این کالای استراتژیک باشد و هم اینکه با توجه به افزایش هزینه های تمام شده کشاورزان، نگرانی های آنها را نیز مرتفع کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.