کد خبر : 37564
تاریخ انتشار : شنبه 19 تیر 1400 - 9:14

9هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مدار خارج شده‌اند

خشکسالی برقی در راه است؟

خشکسالی برقی در راه است؟
خشکسالی برقی در راه است؟
 اگرچه به دنبال بروز خاموشی های مستمر و طولانی مدت در روزهای اخیر، برخی از متولیان امر عنوان کرده اند؛ بروز بعضی مشکلات موجب بروز چنین شرایطی شده است و فعلا خاموشی نخواهیم داشت، اما اظهارات دیگر مسئولان حکایت از این دارد که موضوع کمبود برق در کشور همچنان با پر جا است. آنچه که این پرسش را مطرح می کند؛ آیا خشکسالی برقی در راه است؟

 بررسی ‌ها و برآوردهای صورت گرفته حکایت از این دارند که در شرایط بحرانی پیک مصرف 9 هزار و 279 مگاوات از واحدهای نیروگاهی حرارتی کشور از مدار تولید خارج شده‌ اند و قادر به تولید برق نیستند، آنچه که سیما غفاری، کارشناس انرژی نیز به آن اشاره کرده است، آن هم در شرایطی که افزایش زمان و دفعات خاموشی ‌ها در روزهای اخیر به انتقاد جدی مردم از وزارت نیرو تبدیل شده و واحدهای تولیدی، اصناف، شهروندان و … را به طور جدی با مشکل روبرو کرده است.

کمبود برق، معضلی که همچنان با پرجاست
در این میان نکته جالب این بوده که وزارت نیرو حدود 14 هفته است، پویشی به نام هر هفته الف- ب- ایران به راه انداخته، پویشی که در آن با افتخار آب و برق رسانی به نقاط مختلف کشور هدف گذاری شده بود. با این وجود ولی اکنون به نظر می رسد، نتیجه آن چندان با هدف تعیین شده همخوانی ندارد و طرح مذکور حداقل در ظاهر قابلیت دستیابی به اهداف خود را آنگونه که باید و شاید نداشته است.
از سوی دیگر اگر چه رضا اردکانیان، وزیر نیرو عنوان کرده؛ فعلا خاموشی نداریم و برای تامین برق با تمام ظرفیت و نیرو تلاش می کنیم، ضمن اینکه وی این وعده را داده است که سعی بر این است تا وضعیت تامین برق کشور تثبیت شود، چرا که دوباره هوای گرم پایدار خواهیم داشت، اما اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نظر دیگری دارد، چرا که به اعتقادی وی حجم تولید و سقف برق در کشور مشخص بوده و مصرف در حال افزایش است. از این رو باید تلاش کرد؛ تا جایی که مقدور است، مصرف کاهش پیدا کند.

9271 1625842083 3 357772
بنابراین با استناد به سخنان جهانگیری می‌ توان اینگونه قضاوت کرد که موضوع کمبود برق در کشور همچنان با پرجاست. ضمن اینکه غلامعلی رخشانی مهر، معاون هماهنگی توزیع توانیر بیان کرده است هفته جاری با گرم تر شدن هوای کشور مصرف برق افزایش می یابد که در این صورت بار دیگر شاهد خاموشی خواهیم بود. ضمن اینکه به طور نمونه در شهرستان پاکدشت استان تهران شاهد خاموشی ها به دفعات در طول شبانه روز هستیم، خاموشی هایی که در بازه زمانی یک روز حتی تا چهار بار تکرار می شود. در این منطقه به دنبال قطعی برق، پوشش شبکه تلفن همراه، اینترنت، همچنین آب رسانی به واحدهای مسکونی نیز مختل می شود. یکی از شهروندان ساکن در این شهرستان به «نقد دولت» در این باره گفت که متاسفانه ما همچنان شاهد قطعی برق به دفعات هستیم. واقعا این امر ساکنان این شهرستان را مختل کرده و موجب بروز انتقادات زیادی نیز شده است، با این وجود اما به نظر می رسد؛ مسئولان توجهی به مشکلات شهروندان در این زمینه ندارند. در این میان البته باید گفت؛ این مشکل تنها منوط به ساکنان این شهرستان نیست و بسیاری دیگر از مردم در سایر نقاط کشور با آن رو به رو هستند.

بی توجهی به هدفگذاری ها در برنامه ششم توسعه
به این ترتیب و در مجموع با توجه به آنچه که گفته شد، باید عنوان کرد؛ دغدغه مربوط به کمبود ظرفیت تولید برق در کشور، چالشی بوده که فراتر از یک بحران کوتاه مدت است. شرایطی که باید آن را پیامد سوء مدیریت و بی‌ تدبیری متولیان امر در این سال های اخیر دانست.
نتیجه آن نیز این بوده که طبق اطلاعات رسمی عنوان شده در روزهای گذشت، شبکه برق به طور عملی توان تامین برق مورد نیاز به ویژه در ساعات پیک مصرف را نداشته است.
بنابراین با توجه به عدم برنامه ریزی برای توسعه و افزایش نیروگاه‌ ها در کشور شاهد هستیم که هر ساله میان ظرفیت فعال در نیروگاه‌ ها و میزان مصرف در شبکه برق کشور فاصله بیشتری ایجاد می شود که در فصول گرم سال به اوج خود می رسد و متولیان امر نیز در این برهه های زمانی تنها مردم را به کاهش مصرف تشویق می کنند، بدون اینکه به یاد بیاورند، در روند برنامه ششم توسعه باید ظرفیت تولید انرژی در کشور افزایش پیدا می کرد. به گفته سید مرتضی حسینی، نماینده مردم میانه در مجلس یازدهم در برنامه ششم توسعه، دولت موظف به نصب 25 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و پنج هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر بوده است. با این وجود در زمینه برق حرارتی کمتر از نیمی از تکلیف برنامه ششم توسعه، تحقق یافته و کل ظرفیت تولید برق تجدید پذیر کشور از 900 مگاوات فراتر نمی ‌رود.

9272 1625842361 3 835292

عدم استفاده از ظرفیت بخش های خصوصی
این در حالی بوده که در اغلب مواقع توپ عدم تامین برق مورد نیاز کشور به زمین کاهش میزان بارش ها، عدم نوسازی و بهسازی ظرفیت نیروگاه ‌های فعال و به ویژه استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال انداخته می شود که موجبات کاهش توان تولید برق را به دنبال داشته است. ولی واقعیت این است که در کنار مواردی که به آنها اشاره شد، بی توجهی به فراهم کردن فرصت برای  سرمایه گذاری های جدید در این حوزه  در گذشته در کنار قیمت گذاری‌ های دستوری و فشارهایی که برخی سیاست‌ ها روی تولیدکنندگان گذاشته، باعث شده بسیاری از سرمایه گذاران عطای حضور در این بخش را به لقای آن ببخشند.
به اعتقاد علی ‌رضا کلاهی صمدی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران نیز عدم استفاده از ظرفیت بخش های خصوصی در حوزه انرژی یکی از دلایل بروز شرایط کنونی بوده و دولت چه در حوزه تولید برق و چه در استفاده از ظرفیت رمزارزها نتوانسته مقدمات لازم برای استفاده از توان با لقوه موجود را فراهم آورد. در این میان حسینی هم تاکید دارد؛ حتی اگر طبق گفته مسئولان، تولید ارزهای دیجیتال دلیل اصلی معضل پر دردسر خاموشی ها در کشور باشد، باز هم این دولت بوده که باید این مسئله را پیگیری و کنترل کند.

ضرورت افزایش بهره وری سیکل برق، اصلاح ساختار توزیع
به هر صورت واقعیت این است که رسیدن به شرایط قابل انتظار در حوزه تامین انرژی مذکور نیازمند برنامه ریزی دقیق، عمل به آنچه است که در قالب برنامه توسعه مدنظر قرار گرفته است.
در این خصوص افزایش بهره وری سیکل برق، اصلاح ساختار توزیع و انتقال برق از اقدامات ضروری دیگری است که باید مدنظر باشد. مهمتر اینکه برای برون رفت بحران کنونی در خصوص تامین برق مورد نیاز باید روند احداث نیروگاه ها به میزان قابل توجهی تسریع شود و توسعه نیروگاه ‌های تجدید پذیر نیز در صدر برنامه ریزی ها و تدابیر جای گیرد.

9273 1625842461 3 657801
در این میان هرچند که به نظر می رسد، شرکت ‌های داخلی و اعضای سندیکای برق از ظرفیت بالایی برای احداث نیروگاه و زیرساخت‌ های متناظر تولید، انتقال و توزیع برق برخوردار هستند، ولی آنگونه که کلاهی صمدی بیان کرده است، به دلیل سیاست ‌های دولت، رغبتی در زمینه سرمایه‌ گذاری در این بخش وجود ندارد.
این در حالی بوده توسعه نیروگاه  ها و دیگر ضرورت های مورد نیاز در این حیطه نیاز به تامین اعتبار دارد که خود موضوع قابل تامل دیگری است که نباید از آن غافل ماند، زیرا به طور نمونه بررسی‌ها نشان داده است، تنها اصلاح ساختار شبکه برق تهران نیازمند ۱۵ میلیارد دلار بودجه بوده که رقم قابل توجهی است.
براین اساس باید گفت؛ شرایط به وجود آمده کنونی، حاصل بی توجهی ها، عدم برنامه ریزی ها و سایر بی تدبیری هایی است که در سال های گذشته از سوی متولیان امر شاهد آن بوده ایم، آنچه که پیامدش خاموشی های پر دردسر روزهای اخیر بوده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.