کد خبر : 38234
تاریخ انتشار : یکشنبه 3 مرداد 1400 - 10:26

تداوم مشکلات تامین نهاده های دامی منجر به حراج و کشتار دام ها و طیور شده است

زنگ خطر کمبود و گرانی گوشت قرمز و مرغ

زنگ خطر کمبود و گرانی گوشت قرمز و مرغ
زنگ خطر کمبود و گرانی گوشت قرمز و مرغ

سعیده زمانی: ارز 4200 تومانی اگرچه برای مردم و بسیاری از تولیدکنندگان دام و طیور آب نداشت، اما برای برخی نان داشت.  هر چند قرار بود با این ارز، نهاده های دامی با قیمتی پایین به دست تولیدکننده برسد اما  شکاف قیمت دلار 4200 با بازار آزاد و جذابیت آن برای برخی واردکنندگان باعث شد، اهداف پرداخت این  یارانه محقق نشود و هزینه های تمام شده برای تولیدکنندگان گران تمام شود. ماجرای جوجه کشی که دو سال گذشته شاهد آن بودیم مثالی واضح برای ناکارآمدی سیاست های دولت در این زمینه بود که متاسفانه جدی گرفته نشد. حال با تداوم این سیاست غلط و با کاهش بارش ها و افزایش خشکسالی ها این وضعیت نابسامان، تشدید شده است. گزارش ها از کشتار دام های مولد و طیور و حراج آنها حکایت دارد. این شرایط زنگ خطر کمبود و گرانی گوشت قرمز و مرغ در ماه های آینده را به صدا درآورده  و صحبت ها از مرغ 100 هزار تومانی و گوشت قرمز 250 هزار تومانی به میان آمده  است.

نحسی ارز یارانه ای چند سالی است که دامان صنعت دام و طیور را گرفته است. با وجود هشدار کارشناسان در بودجه 1400هم مجلس و هم دولت به ادامه پرداخت این ارز رای مثبت دادند. دولت هدف خود از پرداخت ارز دولتی به کالاهای اساسی را کنترل قیمت ها عنوان کرده، اما نگاهی به وضعیت قیمت کالاهای اساسی بیانگر این موضوع است که پرداخت ارز سیاستی غلط بوده که نه تنها موجب کنترل قیمتها نشده بلکه برعکس زمینه هدرررفت منابع کشور و پر کردن جیب عده ای را فراهم کرده است.

واقعیت آن است که مشکل نهاده های دامی بسیار جدی است. هزینه های تولید درسال های گذشته و با تداوم تورم افزایش سرسام آوری داشته و حتی در این شرایط در صورت دسترسی دامداران به نهاده های ارزان، سایر هزینه های تولید بالا و جوابگو نیست.

همچنین خشکسالی ها نیز مزید بر علت شده تا بیش از پیش چهره کریه سیاست های غلط را نمایان تر کند. کارشناسان علاوه بر مشکل اختصاص ارز دولتی و بالا بودن هزینه های تولید و خشکسالی ها، قیمت گذاری دستوری را نیز از دیگر عوامل مشکلات صنعت دام و طیور می دانند. همچنین از نظام نابسامان توزیع و حضور گسترده دلالان نیز نباید غافل شد. هر چند دولت ستاد و قرارگاهی برای تنظیم قیمت مرغ راه اندازی کرد اما به دلیل مشکلات در توزیع و نبود نظارت کافی هم اکنون دست بسیاری از مردم از مرغ دولتی کوتاه است.

 

هشدار به  کمبود شدید دام و طیور

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران با اشاره به کشتار گسترده بره‌ها، گفت: بین سه تا 6 ماه آینده با کمبود شدید در حوزه عرضه دام و گوشت مواجه می‌شویم.

مجتبی عالی با اشاره به کشتار گسترده بره‌ها و دام‌های مولد در کشور، گفت: خشکسالی منجر به فقر شدید مراتع و کمبود علوفه شده و این مسأله در کنار گرانی نهاده‌های دامی، تأمین خوراک برای دام‌ها را بسیار دشوار کرده است.

وی قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم گوشت گوسفند زنده را برای دامداران ٨٠ هزار تومان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر حداکثر قیمتی که گوسفند را از دامداران می خرند، کیلویی ۵٠ هزار تومان است.

این فعال بخش خصوصی درباره اینکه چه راهکاری برای برون رفت از شرایط فعلی وجود دارد؟، تصریح کرد: دولتمردان باید از خواب بیدار شوند، هم اکنون دولت روزهای آخر خود را سپری می‌کند و کسی کاری انجام نمی‌دهد و همه چیز را به دولت بعد حواله می‌کنند.

عالی درباره اینکه آیا فکر می‌کنید دولت بعد بتواند همه چالش‌های موجود را ساماندهی کند؟، افزود: این کار بسیار دشواری است که انجام آن به راحتی امکان پذیر نیست مگر آنکه همه دست به دست هم بدهند و اراده کنند که از این وضعیت خارج شویم در این صورت احتمالاً بتوانیم شرایط فعلی را پشت سر بگذاریم.

وی تاکید کرد: شرایط به گونه‌ای شده که دیگر باید برای نجات کشور کاری کرد، وضعیت بد اقتصادی گریبان تولیدکنندگان و مردم را گرفته و همه باید با هم برای برون رفت از وضعیت فعلی همکاری کنند، در غیر این صورت عواقب سنگینی در انتظار همه ما خواهد بود.

رییس اتحادیه دام سبک نیز در این باره با بیان اینکه سوءمدیریت در تامین نهاده های دامی از سال ٩٨ شروع شد و مسئولان به هشدارها بی توجهی کردند، درباره کمبود دام در نیمه دوم سال هشدار داد.

افشین صدردادرس اظهار داشت: بحث کشتار دام‌های سبک و بره‌ها خیلی جدی است و به زودی ما با کمبود شدیدی در این حوزه مواجه خواهیم شد.

دادرس تصریح کرد: مسئولان به تمام هشدارها و تذکرات تولیدکنندگان، فعالان بخش خصوصی و کارشناسان بی توجهی کردند تا اینکه به شرایط فعلی رسیدیم.

وی با اشاره به اینکه درصد تخصیص نهاده‌های دامی به دام‌های سبک کم بود، گفت: به همین دلیل دامداران ناچار بودند بخش عمده‌ای از نهاده‌های مورد نیازشان را از بازار آزاد تأمین کنند، به عنوان مثال دامداران هر کیلوگرم جو را که نرخ مصوب آن ١٩٠٠ تومان بود کیلویی ۵ تا ۶ هزار تومان خریداری می‌کردند و به جایی رسیدند که ناچار شدند دام‌های خود را بفروشند چرا که قادر به تأمین خوراک برای آنها نبودند.

دادرس با تاکید بر اینکه دامداران ما عملاً ورشکست شدند، افزود: قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم گوشت گوسفند زنده با توجه به قیمت یونجه، علوفه و نهاده‌های دامی، بین ٩٠ تا ١٠٠ هزار تومان است.

سید سلمان ذاکر، نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز ضمن هشدار نسبت به مشکلات دامداران  گفت: دامداران، دام های خود را به حراج گذاشته اند، در حالی که قیمت گوشت 120 هزار تومان است؛ در این وضعیت، چه کسی پاسخگوی تنظیم بازار است؟!

 

پیش بینی مرغ و گوشت 100 و 250 هزار تومانی

محمدرضا حسینا، عضو اتاق بازرگانی  تداوم مشکلات صنعت دام و طیور را باعث گرانی مجدد گوشت و مرغ عنوان کرد و گفت:  باید به بازار خوراک دام توجه جدی شود چرا که بی‌توجهی نسبت به این موضوع می‌تواند تولید و در نهایت بازار مواد پروتئینی مورد نیاز مردم خیلی بیشتر تحت تاثیر قرار دهد.

وی ادامه داد: دامداران این امکان را ندارند که دام خود را در چراگاه‌های طبیعی سیر کنند. بنابراین نیاز به خوراک دام صنعتی طی ماه‌های اخیر خیلی بیشتر احساس می‌شود

این عضو اتاق بازرگانی  افزود: پیش‌بینی ما این است که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، مرغ دست کم به کیلویی ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و گوشت قرمز هم به کیلویی ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان خواهد رسید.

 

خطر حذف بیشتر گوشت و مرغ از سفره خانوارها

افزایش قیمت گوشت قرمز پیش از این منجر به حذف این محصول از سفره بسیاری از خانوارهای ایرانی شده است و بسیاری مرغ را جایگزین آن کرده بودند. با تشدید گرانی ها، نگرانی بابت حذف گسترده تر گوشت قرمز و مرغ از سفره خانوارها بیشتر شده است. این مساله بر سلامت خانوار تاثیرات مخربی دارد.

بنابراین پایان کار را باید چنین به تفسیر کشید که زنگ هشدار برای تولید آینده گوشت و مرغ کشور به صدا درآمده است و اگر امروز فکری به حال این تولیدکنندگان نشود، آینده مبهمی از نظر تامین نیاز مردم و تولید این گونه کالاها وجود خواهد داشت. مشکل در سوء تدبیر است که به رغم تولید فراوان، قیمت‌ها در بازار رو به افزایش و غیر قابل کنترل شده است.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.