کد خبر : 29731
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 بهمن 1399 - 10:20

با حضور رئیس دیوان عالی کشور

نفرات برتر نخستین جشنواره شهید بهشتی معرفی و تجلیل شدند

نفرات برتر نخستین جشنواره شهید بهشتی معرفی و تجلیل شدند
نفرات برتر نخستین جشنواره شهید بهشتی معرفی و تجلیل شدند

نفرات برتر نخستین جشنواره علمی پژوهشی شهید بهشتی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی‌مقدم رئیس دیوان عالی کشور و رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه، معرفی و تجلیل شدند.

آیین اختتامیه نخستین جشنواره شهید بهشتی با حضور رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه و مدیران پژوهشگاه، بعدازظهر امروز (یکشنبه) 26 بهمن ماه جاری در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم، در بخش پژوهش برتر علی عزیزی، امین حاجی‌وند، مرتضوی گودرزی و شیما شبانی به عنوان نفرات شایسته تقدیر این بخش معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.

در بخش پژوهشگر برتر نیز حجت‌الاسلام والمسلمین محمدامین کیخای فرزانه، شهید شاطری‌پور، کیوان اقبالی و فاطمه افشاری به عنوان نفرات شایسته تقدیر، تندیس و تقدیرنامه نخستین جشنواره شهید بهشتی را دریافت کردند.

در بخش ایده‌ی برتر نیز روح‌اله ورپشتی بروجنی، محمدرضا سرگزی، محمد خنیاگر، مرتضی اخوت، فردین خدابخشی، اکبر یوسفی کلجاهی، اسحاق دولتیاری و غزل گودرزی به عنوان نفرات برتر این بخش معرفی و تجلیل شدند.

در بخش رأی پژوهشی برتر نیز قاضی میثم اکبری، قاضی محمدمهدی شیرازی، قاضی مجتبی زارع و قاضی مهدی صانعی به عنوان نفرات شایسته تقدیر این بخش معرفی شدند و ضمن دریافت تندیس جشنواره، تجلیل شدند.

 

دیوان عالی کشور نیازمند تولیدات پژوهشی و همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه است

01 2

رئیس دیوان عالی کشور گفت: دیوان نیازمند تولیدات پژوهشی و همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه است و پژوهشگاه می‌تواند بازی توانمند دیوان عالی کشور باشد.

حجت‌الاسلام مرتضوی‌مقدم، در آیین اختتامیه نخستین جشنواره علمی – پژوهشی شهید بهشتی گفت: امیرالمؤمنین برای کسی که حق را ببیند و در اجرای آن کمک کند، طلب رحمت می‌کند و همچنین رحمت خدا را بر کسی می‌خواهد که جوری را ببیند و آن را رد کند. امام علی سفارش می‌کند که همیشه طرفدار حق باشد.

وی افزود: وظیفه اصلی دستگاه قضائی اجرای عدالت و احقاق حق است و برای حفظ نظام چیزی در این عالم مفیدتر از اجرای عدالت برای حفظ نظام نیست و برای حفظ نظام باید عدالت را اجرا کنیم.

مرتضوی‌مقدم با اظهار اینکه مردم تشنه عدل و حق هستند، ادامه داد: این وظیفه سنگین بر دوش ما در دستگاه قضائی گذاشته شده است که اگر از عهده این وظیفه برنیاییم، در پیشگاه خداوند هیچ حجتی نداریم؛ چون هم قدرت و هم راه را به ما داده است و ما هم می‌توانیم از این قدرت و استعداد و فکر، برای احقاق حق و اجرای عدل استفاده کنیم.

رئیس دیوان عالی کشور در ادامه سخنانش با بیان اینکه این دیوان نیازمند تولیدات پژوهشی پژوهشگاه قوه قضائیه است، گفت: پژوهشگاه می‌تواند بازوی توانمند برای ما باشد تا وظیفه‌ای که قانون اساسی به دیوان عالی کشور سپرده به خوبی انجام شود. وظایف دیوان ما نظارت بر آرای محاکم و ایجاد وحدت رویه است. این همه رأی در مملکت صادر می‌شود که می‌خواهیم بر اینها نظارت کنیم که کار سنگینی است که نیازمند حمایت و همکاری بخش‌های مختلفی از جمله پژوهشگاه قوه قضائیه است.

مرتضوی‌مقدم گفت: بخشی از آرایی که قضات در سراسر کشور صادر می‌‌کنند به دیوان می‌آید و قضات ما آنها را ممیزی می‌‌کنند اما بسیاری از آرا به دیوان عالی کشور نمی‌آید. ما نیاز به این داریم که این آرا از نظر معیارهای شرعی و حقوقی و قانونی سنجیده شود. این کار کمک می‌خواهد و اگر بخواهیم وظیفه خود را به درستی انجام دهیم به کمک زیادی نیاز داریم.

وی در ادامه با انتقاد از اتقان نداشتن آرای صادره اظهار کرد: در سال‌های 98 و 99 در دیوان عالی کشور برای حدود 10 هزار پرونده موضوع ماده 477 رأی صادر شده است که برای دستگاه قضائی آمار زیادی محسوب می‌شود.رئیس دیوان عالی کشور افزود: پژوهشگاه می‌‌تواند موضوع‌بندی کند که این آرا در چه قسمت‌های ایراد دارد، اینکه آرای چه دادگاه‌هایی بیشتر ایراد دارد و ایرادات بییشتر شامل چه موضعاتی است؟ اینها برای ما خیلی مفید است. یا اینکه دیوان عالی کشور در یک سال چند اعاده دادرسی را پذیرفته و دلایل پذیرش چه بوده است؟ ما به اینها نیاز داریم و متأسفانه ابزار لازم برای اعمال این نظارت را در خود دیوان نداریم.وی در پایان گفت: دادگاه‌های مشغول پرونده‌ها هستند و با حجم بالای پرونده‌ها، فرصت فکر و ایده و ابتکار و هنر از قاضی گرفته شده است. برای همین نیازمند کمک و یاری پژوهشگاه هستیم.

 

 

ارسال بیش از 2 هزار اثر به نخستین جنشواره شهید بهشتی

02

معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه از ارسال دو هزار و 150 اثر به نخستین جشنواره شهید بهشتی خبر داد.دکتر حامد نیکونهاد در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره شهید بهشتی که در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد اظهار کرد: جشنواره شهید بهشتی با هدف ایجاد انگیزه در فعالیت های پژوهشی در قالب های مختلف و عرضه آنها به مجامع علمی و پژوهشی شکل گرفت.پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه، شناسایی استعدادهای برتر علمی، ایجاد زمینه رقابت علمی میان انواع پژوهشگران و نخبگان، زمینه‌سازی برای ارتباط وثیق میان پژوهشگران و حل مسائل و چالش‌های قوه قضاییه عنوان کرد و افزود: فراخوان نخستین جشنواره شهید بهشتی، پاییز امسال منتشر شد و بنا بود اختتامیه آن در هفته پژوهش برگزار شود اما به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدویت‌ها این امکان فراهم نشد.

دکتر نیکونهاد تحول در حکمرانی قضایی، آسیب شناسی و حل مسائل دستگاه قضایی، بهبود فرایندهای دادرسی عادلانه، ارتقای اتقان آرای قضایی و فناوری های ناظر بر هوشمندسازی قوه قضاییه عنوان کرد و گفت: جشنواره شهید بهشتی در بخش‌های ایده‌ی برتر، پژوهش برتر، رأی پژوهشی برتر و پژوهشگر برتر برگزار شد.

وی ادامه داد: سال آینده بنا داریم این قالب ها را توسعه و عناوینی همچون کتاب برتر، تولید رسانه ای برتر، دادنامه برتر، دستور موقت برتر، فناوری های برتر قضایی، نرم افزارهای برتر قضایی، وب سایت ها و وبلاگ ها و حتی مدیران حقوقی و قضایی برتر و موفق را در فرایند جشنواره قرار دهیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه، ار سال 2 هزار و 150 اثر در بخش‌های مختلف جشنواره شهید بهشتی خبر داد و گفت: بیشترین فراوانی، مربوط به ایده‌های واصله بود که در نهایت 77 ایده بخش نهایی راه یافتند و مورد ارزیابی قرار گرفتند.

به گفته وی در بخش پژوهش برتر 39 پژوهش، رای پژوهشی 28 رأی، بخش پژوهشگر برتر قوه قضاییه 9 نفر و در بخش پژوهشگر برتر پژوهشگاه قوه قضاییه 11 نفر به بخش نهایی راه یافتند که همه ایده ها و آثار افراد شرکت کننده در این جشنواره به صورت جداگانه مورد ارزیابی هیات داوران تخصصی هر بخش قرار گرفت.

 

پژوهشگاه قوه قضاییه بایستی مغز متفکر سند تحول قضایی باشد

03

پژوهشگر برتر نخستین جشنواره شهید بهشتی گفت: پژوهشگاه قوه قضاییه بایستی مغز متفکر و متعقل سند تحول قضایی باشد و همان طور که رییس قوه قضاییه تاکید کرده بایستی بنیان هرگونه تصمیم‌گیری در دستگاه قضایی، تحقیق و پژوهش باشد.

دکتر حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدامین کیخای فرزانه در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره بهشتی اظهار کرد: در سالیان گذشته قوه قضاییه به عنوان نهاد احقاق حق و عدالت سعی کرده به سمت پژوهش محوری در تصمیمات خود حرکت کند.

وی افزود: اگر در ادله‌ی چهارگانه خودمان در مبانی اسلامی نگاه کنیم، پژوهش و علم آموزی از جمله سرآمدهای تاکیدات دینی است.پژوهشگر برتر نخستین جشنواره شهید بهشتی ادامه داد: ریاست قوه قضاییه بر اهمیت پژوهش در تصمیم ساز‌ی‌ها تاکید کرده است و اگر بپذیریم تحقیق و پژوهش در قوه قضاییه مقدم بر آموزش است باید پذیرفت تربیت نیروی انسانی و تحول رویکردی، بنیادی، راهبردی و حل مسائل نیازمند پژوهش است.وی گفت: بنابراین در سلسله جنبان هرم علمی در قوه قضاییه پژوهش نقش محوری دارد و در الگوهای تطبیقی دنیا نیز همیشه پژوهش مقدم بر آموزش بوده است زیرا پژوهش به آموزش جهت می دهد.دکتر کیخای فرزانه ادامه داد: اگر قرار است در قوه قضاییه یک کار بنیادین انجام دهیم، باید بگوییم، قوه قضاییه در دوره تحول قضایی، دوره پژوهش محور است و در این دوره مبتنی بر داده های پژوهشی، تصمیمات قضایی اتخاذ می‌شود.وی با اشاره به سند تحول قضایی گفت: پژوهشگاه قوه قضاییه بایستی مغز متفکر و متعقل این سند باشد و همان طور که رییس قوه قضاییه، تاکید کرده باید بنیان هرگونه تصمیم‌گیری در دستگاه قضایی، تحقیق و پژوهش باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.