کد خبر : 45103
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 29 مهر 1400 - 9:08

افزایش آمار کرونا با عادی انگاری

افزایش آمار کرونا با عادی انگاری
 کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی
آنگونه که بیان شده آمارهای مربوط به کرونا در برخی از استان‌های کشور روند افزایشی البته مختصری را در پیش پرگرفته است، آنچه که به دلنگرانی‌های موجود درباره احتمال بروز موج ششم بیماری کووید19 دامن زده است، هرچند که مسئولان وزارت بهداشت تاکید دارند، این امر به معنای بروز پیک ششم کرونا نیست.
اگرچه جدیدترین اخبار گویای این مطلب است که افزایش به نسبت مختصری در آمارهای مربوط به کرونا در برخی استان‌ها رخ داده است که شامل البرز، کردستان، مازندران و گیلان می‌شود، ولی قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت معتقد است، این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.

 کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی
با این وجود اما به نظر می‌رسد میزان پایین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این استان‌ها خود زمینه ساز بروز چنین شرایطی بوده است. به طور نمونه قاسم اویس، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان کرده است که در زمان حاضر، میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مازندران حداکثر
۳۵ درصد است. رقمی که در شرایط کنونی و با توجه به هشدارهای بیان شده در زمینه احتمال بروز موج جدید بیماری کووید19 بسیار پایین است. البته این شرایط تنها شامل حال استان ذکر شده نمی‌شود، به طور نمونه محسن منصوری استاندار تهران نیز نسبت به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۴۶ درصد در هشدار داده و بر ضرورت رعایت پروتکل‌ها تاکید کرده است. علاوه بر این می‌توان به استان یزد اشاره کرد که اگرچه به لحاظ وضعیت واکسیناسیون با پوشش ۸۰ درصدی جمعیت بالای ۱۸ سال خود در برابر کووید ۱۹ از جایگاه بسیار بهتری از سایر استان‌ها و بالاتر از متوسط کشوری قرار دارد، اما عادی انگاری و کاهش میزان رعایت پروتکل‌ها به زیر ۵۰ درصد باعث شده تا در روزهای اخیر آمار مبتلایان به کرونای در این استان روند رو به رشدی داشته باشد، تا به آنجا که متولیان امر بروز شرایط مذکور را به نوعی ورود یزد به موج ششم کرونا تلقی کنند. همچنین سید محمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز  هم با اشاره به پوشش کم واکسیناسیون و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نسبت به وقوع پیک بعدی کرونا هشدار داده است.

 تعریف رنگبندی‌های کرونایی  به‌روز شود
این هشدارها در حالی عنوان شده که  طبق رنگ‌بندی کرونایی تعداد مناطق قرمز کرونایی تنها 9 شهر است و ۱۰۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. رنگ‌بندی که نشان دهند روند کاهشی در زمینه بروز بیماری کووید19 است. این در حالی بوده که به نظر می‌رسد زمان آن رسیده که تعریف رنگبندی‌های کرونایی نیز به روز شود. چرا که به طور نمونه اویس بیان کرده است، هیچ یک از شهرهای استان مازندران در شرایط قرمز و نارنجی قرار ندارند ولی این امر، مانع پیش بینی دقیق اپیدمی و مدیریت مقابله با کرونا شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران این را هم بیان کرده است که اگر معیار رعایت دستورالعمل های بهداشتی، تعداد مراجعات سرپایی به بیمارستان ها و موارد مثبت کرونایی را در رنگ بندی های کرونایی در نظر بگیریم، هیچ یک از شهرهای  مازندران در زمان حاضر در شرایط زرد و آبی کرونایی قرار نخواهند گرفت و تمام نقاط استان وضعیت بحرانی و رنگ بندی قرمز و نارنجی خواهند داشت. به گفته وی درصورتی که رنگ بندی کرونایی تنها طبق آمار بیماران بستری روزانه در بیمارستان‌ها ادامه یابد، نظام درمانی کشور دستکم دو هفته تا یک ماه از پیش‌بینی اپیدمی کرونا عقب می ماند، چون افزایشی شدن کرونا در مرحله آخر در بستری بیماران نمود پیدا می کند و حداقل دو هفته قبل از آن جامعه در تب و تاب بروز علایم، خوددرمانی، مراجعه سرپایی و انجام تست است و در نهایت اگر تا این مرحله علایمی از بهبودی پیدا نشود، به مرحله بستری می‌رسد و به این ترتیب نظام درمانی از پیش بینی وضعیت عقب می‌ماند. موضوعی که به نظر می‌رسد با توجه به اینکه ما با ویروسی روبه‌رو هستیم که هر لحظه امکان جهش آن وجود دارد، باید مورد توجه قرار گیرد.

 هنوز وارد پیک ششم کرونا نشده‌ایم
در این راستا البته  جان بابایی با تاکید چندباره مبنی براینکه هنوز وارد پیک ششم کرونا نشده‌ایم، اما باید مراقب باشیم، اظهار کرده است که نگرانی‌های مردم باید کاهش یابد، اما نباید بی توجهی کنیم. باید خود را برای سخت‌ترین شرایط آماده کنیم. آغاز پیک‌ها با روابط اجتماعی و ارتباط با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مردم رخ می‌دهد. باید همچنان به طور جدی فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود، زیرا خطرناک‌ترین زمان برای مردم زمانی بوده که بدون ماسک هستند. موضوعی که محمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز به نوع دیگری به آن اشاره کرده است، اینکه اگر مردم پروتکل‌های بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت نکنند به نتیجه مطلوب نمی‌رسد. وی این را هم گفته است که کنترل بیماری کرونا پنج رکن دارد، رکن اول پیشگیری از ابتلای مردم به هر وسیله‌ای از جمله رسانه‌ها و‌ کمک سازمان‌ها تا حضور در کنار مردم و صحبت جمعی و فردی و حتی اقدامات سختگیرانه در این زمینه است. دوم اینکه بیماران تا جایی که امکان دارد به صورت سرپایی درمان شده، اقدامات تشخیصی سریع‌تر برای وی انجام شود و تست‌ها نیز تقویت شود.
اما مورد سوم نیز این بوده که مدت زمان بستری در بیمارستان کاهش داده شود و کسی که واقعاً لازم است، در بیمارستان بستری شود و مراکز بستری موقت از هر جهت تقویت شوند و تا حد ممکن اجازه ندهیم کار بیمار به آی سی یو، دستگاه تنفس مصنوعی و نهایت فوت آن‌ها کشیده شود. براین اساس و در یک جمع‌بندی کلی می‌توان عنوان کرد که تعاریف موجود در زمینه کرونا و مصادیق آن به روز شود، ضمن اینکه با توجه به فرارسیدن فصل‌های سرد سال و احتمال بروز بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا که علائم آنها شباهت زیادی به کرونا دارد و ممکن است موجبات سردرگمی افراد و افزایش ریسک بیماری را افزایش دهد، چاره‌ای برای کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی اندیشیده شود، پیش از اینکه موج ششم کرونا که بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت نیز وقوع آن را قطعی دانسته است به بحران جدی برای سلامت افراد جامعه تبدیل شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.