کد خبر : 31196
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 اسفند 1399 - 8:43

رکورد 10 ساله کم کاری بانک‌ها در پرداخت وام به بخش ساختمان ثبت شد

سهم اندک مسکن از تسهیلات بانکی

سهم اندک مسکن از تسهیلات بانکی
سهم اندک مسکن از تسهیلات بانکی
نارسایی‌های تامین‌ مالی مسکن از فاز ناچیزبودن میزان وام فراتر رفته و با چالش کاهش تعداد وام‌های پرداختی ترکیب شده است. در شرایطی که سهم تسهیلات بخش مسکن و ساختمان در سال 1390، 17 درصد از کل تسهیلات بوده استدر 9 ماهه ابتدای سال 1399 این رقم به 5/8 درصد رسیده است. به عبارت دیگر در طول 10 سال گذشته بانک‌ها کمترین توجه را نسبت به پرداخت تسهیلات حوزه مسکن از خود نشان داده‌اند. این در شرایطی است که با توجه به تورم بیش از 500 درصدی مسکن از سال 92 تا کنون و همچنین افزایش هزینه های ساخت و ساز نیاز به دریافت تسهیلات بانکی برای خرید و ساخت خانه بیش از پیش شده است.
در شرایطی که رییس کل بانک مرکزی از هدایت 20 درصد از تسهیلات پرداختی به حوزه مسکن خبر داده بود اما بانک‌ها با بی‌توجهی نسبت به این تصمیم، تنها 5 درصد از تسهیلات پرداختی خود در سال جاری را به حوزه مسکن پرداخت کردند.
بررسی روند تسهیلات پرداختی به حوزه مسکن بیانگر آن است که نظام بانکی علاقه‌ای برای پرداخت تسهیلات به این پیشران اقتصادی ندارند. نکته قابل توجه در حوزه پرداخت تسهیلات به حوزه مسکن، بی‌توجهی نظام بانکی کشور به تصمیمات شورای پول  و اعتبار است. در همین راستا، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در خرداد سال گذشته گفت:« مسکن یکی از موضوعات مهم است که برای بانک مرکزی اهمیت ویژه ای دارد. با برنامه هایی که در دولت داریم، شاهد رونق مسکن در سال 98 و سال 99 خواهیم بود.»
همتی با اشاره به این نکته که باید سهم مسکن را از تسهیلات پرداختی را افزایش دهیم گفت:« تلاش داریم سهم تسهیلات مسکن را به ۲۰ درصد افزایش دهیم.»
پس از بیان این اظهارات از سوی همتی، بانک‌ها کمترین علاقه‌ای برای اجرای دستورات بانک مرکزی در قالب مصوبه شورای پول و اعتبار از خود نشان نداده‌اند. در این ارتباط و در شرایطی که بانک‌ها در سال 98 و 99 می‌بایست 440 هزار میلیارد تومان از تسهیلات خود را به بخش مسکن پرداخت می‌کردند، تنها 138 هزار میلیارد تومان را به کل حوزه مسکن اعم از خرید، جعاله، تسهیلات ودیعه و ساخت مسکن اختصاص دادند.
به عبارت دیگر در 2 سال گذشته بانک‌های کشور از پرداخت 300 هزار میلیارد تومان تسهیلات به حوزه مسکن خود داری کرده‌اند.

 عملکرد بانک‌ها یکی از دلایل افزایش قیمت بازار مسکن
این کم توجهی بانک‌ها در زمینه تامین مالی حوزه مسکن، روند تولید و عرضه این کالای اساسی در کشور را تحت تاثیرات منفی قرار داده است. این نکته در کنار رشد روز افزون تقاضای به مسکن سبب شد تا شاهد شکل گیری شرایط نامناسب بازار در طول سال‌های گذشته باشیم. در همین راستا در دو سال گذشته بازار مسکن با رشد نجومی قیمت 200 درصدی مواجه شده است که زمینه تشدید فشار معیشتی به مردم را به دنبال دارد.
بر اساس آخرین مطالعات طرح جامع مسکن، از سال 1396 تا سال 1405، ساخت حدود یک میلیون واحد مسکونی در سال مورد نیاز است درصورتی که طی چهار سال اخیر تولید مسکن کمتر از 350 هزار واحد در سال بوده است. با توجه به پاسخ ندادن به این نیاز طی چهار سال اخیر، یک نیاز انباشت در بازار مسکن به وجود آمده و نیاز به ساخت و نوسازی مسکن از سال 1400 تا سال 1405، به حداقل 1 میلیون و 500 هزار واحد در سال رسیده است.
نکته قابل توجه آنکه با بازنگری در محاسبات طرح جامع مسکن، از جمله در نظر گرفتن مردان مجرد در سن ازدواج، نیاز به ساخت و نوسازی مسکن حتی به بالای 2 میلیون واحد در سال نیز خواهد رسید.
اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس درباره لزوم تخصیص سالانه حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش مسکن گفت: بر اساس طرح جامع مسکن، سالانه ۱ میلیون واحد مسکونی در کشور باید ساخته شود. در حال حاضر سالانه کمتر از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط مردم ساخته می‌شود که پاسخگوی نیاز کشور نیست.
وی ادامه داد: ازجمله مهمترین ابزارهای حمایت از ساخت مسکن در کشور، تسهیلات مالی تخصیصی به این بخش است. بر اساس گزارش بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ تنها ۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک مربوط به بخش مسکن بوده که خیلی کم است. از این میزان، سهم تسهیلات ساخت مسکن زیر ۱ درصد بوده است.
نماینده مردم تهران در ادامه به مهر گفت: باید بدانیم مشکل مسکن زمانی حل خواهد شد که تولید و ساخت آن افزایش یابد. براساس طرح جامع باید ۱ میلیون واحد مسکونی ساخته شود که به اعتقاد بنده این عدد باید حداقل ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد باشد. نظام بانکی کشور هم باید با ارائه تسهیلات لازم، زمینه تحقق این امر را فراهم کند.

 مجلس خلا قانونی تامین مالی مسکن را پر کرد
در این خصوص مجلس شورای اسلامی به منظور پر کردن خلا قانونی هدایت تسهیلات به حوزه مسکن، به نوشتن قانونی در قالب تلفیق بودجه 1400 اقدام کرد.
بر مبنای جزییات ارائه شده از مصوبات تلفیق بودجه 1400 در سال 1400 کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظف هستند برای احداث و نوسازی 400 هزار واحد مسکن روستایی و شهرهای کمتر از بیست و پنج هزار نفر جمعیت و همچنین 800 هزار واحد مسکن شهری نسبت به پرداخت 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن به افراد واجد شـرایط اقدام نمایند. این تسهیلات از محل منابع داخلی بانک‌ها و با نرخ سود مصوب شورای پول واعتبار پرداخت خواهد شد.
در این ارتباط، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در بیان اهداف مجلس شورای اسلامی از این تصمیم عنوان کرد: «هدف مجلس از این تصمیم، زمینه سازی برای ساخت 1.2 میلیون واحد مسکونی در سال 1400 است تا بدین وسیله عرضه و تقاضای مسکن متعادل شده و شاهد سامان این بازار و کاهش فشار معیشتی از این ناحیه به مردم شریف باشیم.» عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: « پرداخت ۲۰ درصد از تسهیلات نظام بانکی  به بخش مسکن که درسال آینده باتوجه به رشد نقدینگی در حدود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان می شود را با جدیت پیگیری می‌کنیم.»
به بیان ساده‌تر در سال 1400، 1.2 میلیون خانوار واجد شرایط می‌توانند با اخذ تسهبلات 300 میلیونی ساخت مسکن صاحب خانه شوند و اساسی ترین نیاز خود را تامین کنند.
پرداخت تسهیلات به بخش مسکن، زمینه ساز کاهش تورم این بازار و تورم عمومی کشور خواهد شد. همچنین با توجه به  پیشران بودن مسکن، اگر ساخت و ساز رونق بگیرد، اقتصاد کشور نیز رونق خواهد گرفت و اشتغال زیادی هم ایجاد می‌شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.